Dy masakrat e vitit 1944 në Tiranë vërtetojnë luftën civile në Shqipëri

Tuesday, 04 February 2020 19:12

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1944, ndër të tjera kemi dy masakra tipike: 4 shkurti dhe tetor-nëntori. Këto kanë karakteristika të përbashkëta faktet se shqiptarët vranë njëri-tjetrin e ku pushtuesi nuk kishte asnjë rol dhe se për asnjë rast nuk dihet numri i saktë i tyre. Pas kaq vitesh, teksa përçarja vazhdon, të majtët përkujtojnë çdo vit vetëm 4 shkurtin, ndërsa të djathtët vetëm 17 nëntorin. Një tregues mjaft i qartë ky pse vijon ende të sjellë përçarje viti 1944.

 

Karakteristika të masakrës së 4 shkurtit:

-U provokua nga atentatet e komunistëve me vrasjen e dy shoqëruesve të Kadri Cakranit dhe nipit të Xhafer Devës, Fahri Ibrahimi.

-U vranë persona të disa kombësive të tjera përveç asaj shqiptare, si jugosllavë dhe italiane. 

-Ekzekutorët nuk kishin lista të sakta të kundërshtarëve të tyre, por u përqendruan te disa të burgosur dhe në disa banesa.

-Viktimat ishin njerëz kryesisht të panjohur. Më i njohuri ndër ta ishte Harito Harito, ish shefi i shërbimit sekret shqiptar në kohën e Mbretit Zog dhe të pushtimit fashist.

 

Karakteristika të masakrës e tetor-nëntorit 1944

-Nuk u provokua nga askush.

-Të vrarët ishin vetëm shqiptarë.

-U zbatuan listat e vdekjes së hartuara nga qarkorët e Partisë Komuniste

-Është provuar si pjesë e vendimmarrjen ushtaraku jugosllav Todoroviç.

-U vranë figura të njohura si p.sh. gazetarët Nebil Çika dhe Aleks Mavraqi, intelektualët Muntaz Kokalari dhe Vesim Kokalari, ushtarakët si Akil Sakiqi, etj.

-Viktimat ishin vrarë kryesisht në shtëpitë e tyre.

-Pjesën më të madhe të viktimave e zinin ushtarakët.

Modifikuar më Tuesday, 04 February 2020 19:13

3 komente

 • Përgjigju Arroxia

  Keflex Info https://cheapcialisir.com/ - Cialis Pharmacie Sans Ordonnance Cialis Clomid Insemination Artificielle

  Saturday, 13 June 2020 06:52 komentuar nga Arroxia
 • Përgjigju JanBrura

  Amoxicillin Clavulanic Acid Side Effects cialis online Online Drugstore Canada acquistare cialis online Zithromax Treatment For Gonorrhea

  Diel, 22 Mars 2020 14:02 komentuar nga JanBrura
 • Përgjigju Stepseeks

  Is It Safe To By Cialis Online cialis cheapest online prices American Pharmacy Buy Amoxicillin cialis 40 mg Propecia Depression Reversible

  E mërkurë, 18 Mars 2020 04:18 komentuar nga Stepseeks

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!