1920/Nisja e punës së qeverisë në Tiranë, letra e parë iu drejtua SHBA-së

E mërkurë, 12 February 2020 16:34
Vendimi i parë i nënshkruar në Tiranë, si dhe modelet e vulave për administratën, për Këshillin e Naltë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme Vendimi i parë i nënshkruar në Tiranë, si dhe modelet e vulave për administratën, për Këshillin e Naltë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme

Nga Kastriot Dervishi

Mbledhja e parë e qeverisë në Tiranë u bë më 12.2.1920. Mbledhja u drejtuar nga zëvendësisht kryeministri Eshref Frashëri. Kanë nënshkruar vendimin përveç drejtuesit, ministrat e pranishëm: Hoxha Kadri, Ndoc Çoba, Sotir Peci.

Rendi i ditës ishte:

1-Nëshkrimi i akteve të Lushnjës nga delegatët e Shkodrës, Lezhës dhe Gashit, për më 13.2.1920.

2-Bisedimim mbi çështjen e Durrësit. U vendos t’u shkruhej qeveritarëve të krahinave ku bashkë me vendimet e kongresit t’u kërkohej dorëzimi i administratës, financave dhe arkivave.

3-Komunikimi shteteve të tjera mbi ndryshimin e qeverisë dhe vendosjen e saj në Tiranë. Konkretisht për këto shtete: SHBA, Britani e Madhe, Itali, Francë, Turqi, Zvicër, Jugosllavi, Rumani, Bullgari, Greqi dhe Japoni. Renditja e SHBA-së nuk ishte e rastësishme. Por pikërisht për rolin vendimtar të këtij shteti në moscopëtimin e Shqipërisë.

4-Shpallja e vendimit të qeverisë për prefekturat e katunderitë, fillimi i punës së qeverisë dhe njoftimi për Tiranën kryeqytet.

5-Rregullimi i postave midis Tiranës e Shkodrës.

6-Betimi i qeverisë përpara Këshillit të Naltë.

7-Bisedë për ngritjen e rrethimit ushtarak. U vendos që Hoxha Kadri t’i bënte letër kryekomandantit italian për heqjen e rrethimit.

8-Për hartimin e vulave të administratës.

9-Për kompetencat e kabinetit e të ministrive. Për këtë çështje u caktua ministri i Drejtësisë Hoxha Kadri.

Pas dy ditësh, qeveria caktoi pagat e administratës:

-Regjentët, 2.000 lireta italiane, plus 10%

-Kryeministri, 1.700 lireta italiane, plus 20%

-Ministrat, 1.500 lireta italiane, plus 20%

-Kryedrejtorët, 1.100 lireta italiane, plus 25%

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Viagra Zollfrei Kaufen Cialis Achat Levitra Medicament Cialis Kamagra Boots

    E mërkurë, 18 Mars 2020 07:58 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Moti

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Mot i variueshëm parashikohet te jete sot dhe neser, me ere te vrullshme dhe me prani te reshjeve te shiut.motSherbimi Meteorologjik Ushtarak ben me dije se dita e sotme parashikohet...

Çka na pret pas epidemisë?...

Aktualitet

Çka na pret pas epidemisë?...

Nga Skënder MULLIQI E para e mirë ndoshta pas gjithe këtyre marifeteve nga politikat mbrapshta, dhe nga epidemia , që ka mundësi të tërheqë vëmendjen , është “pushimi” i hajnive .Garda...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!