Tirana në ditën e parë si kryeqytet, fotografia historike, mungesa e kryeministrit

Tuesday, 11 February 2020 15:46
Regjentët dhe ministrat duke hyrë në Tiranë më 11 shkurt 1920 Regjentët dhe ministrat duke hyrë në Tiranë më 11 shkurt 1920

Nga Kastriot Dervishi

Qeveria dhe Këshilli i Naltë hynë në Tiranë më 11 shkurt 1920, duke zyrtarizuar nisjen e jetës së një kryeqyteti të ri për të cilin ende nuk kish një vendim. Në Tiranë, anëtarët e institucioneve në fjalë u priten nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Ismail Ndroqi. Në mungesë të kryeministrit, binin në sy këshilltarët e naltë Aqif Biçakçiu dhe Abdi Toptani, zëvendësisht kryeministri Eshfref Frashëri dhe ministri i Punëve të Brendshme, Ahmet Zogu. Ky i fundit spikat me një uniformë të veçantë e të dallueshme. Fotoja kryesore i ka fiksuar ata teksa hyjnë në Tiranë. Është folur thënë se kleriku mysliman në të djathtë të fotos është Mytesim Këlliçi, por mundet që ai të jetë kryetari i bashkisë së kohës, Ismail Ndroqi. Duke krahasuar fotot dhe faktin e asaj dite, më i mundshëm është që në foto të jetë kleriku Ismail Ndroqi. Qeveria dhe Ministria e Punëve të Brendshme u vendosën në godinën e Nënprefekturës së Tiranë (godinë e cila ka qenë aty ku është sot Biblioteka e vjetër Kombëtare). Këshilli i Naltë zgjodhi për seli një godinë të këndshme 50 metra më tutje (lulishtja para selisë së sotme të Kuvendit), prapa së cilës, në shtëpinë e Zija Toptanit do çelej i pari legjislativ shqiptar më 27 mars 1920. Në hyrjen ceremonia në Tiranë mungonte kryeministri Sulejman Delvina. Ai erdhi me vonesë në krye të detyrës. Akti i tij i parë i nënshkruar është më 25 mars 1920.

2 komente

  • Përgjigju Stepseeks

    50 Gel Oral Kamagra Paypal Cialis Cialis Soft Generique Cialis Want To Buy Generic Viagra Pills

    Premte, 20 Mars 2020 23:13 komentuar nga Stepseeks
  • Përgjigju Stepseeks

    Vente Viagra Montreal Cialis Levothyroxine 75 Mcg Online Order online cialis Internet Pharmacy

    E mërkurë, 11 Mars 2020 22:06 komentuar nga Stepseeks

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Kronikë

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Një makinë ka marrë flakë në ecje e sipër në autostradën Tiranë- Durrës. Mjeti i cili ishte duke udhëtuar nga kryeqyteti në drejtim të Durrësit, është djegur për arsye ende të...

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!