13-vjeçari shqiptar “agjent” nga Podgorica

Tuesday, 18 February 2020 16:14
Tom Zef Gocaj në hetuesi Tom Zef Gocaj në hetuesi

Nga Kastriot Dervishi

Tom Zef Gocaj, lindur në Podgoricë në vitin 1928, me kombësi shqiptare e shtetësi jugosllave, me profesion hekurkthyes, analfabet, erdhi në Shqipëri me shpresën se po vinte në shtetin amë, pa e ditur se gjendja ishte më e keqe se atje ku shtypja ndaj shqiptarëve ishte e zakonshme. Erdhi në Shqipëri në moshën 13-vjeçare, në tetor 1951. U vendos në Berat e më pas në Llakatund, vende ku qëndronin emigrantët jugosllavë (shumica shqiptarë nga Kosova). Sipas Sigurimit të Shtetit, pretendohej se kishte ardhur në Shqipëri me synime agjenturore, i dërguar nga UDB-ja.

Shpeshherë, shokët e Sigurimit, në ndihmë të homologëve të tyre, shokë të UDB-së, harronin moshën e atyre që çonin të dënonin. E kështu ndodhi edhe me djaloshin në fjalë, të cilën e akuzuan për spiunazh të kalibrit të lartë. Se si mundet që një 13 vjeçar të ketë synime për të mbledhur informata ushtarake, politike dhe ekonomike, pa ditur as të shkruajë, këtë vetëm formulimet e Sigurimit mund ta merrnin me mend. I vetmi “faj” i tij ishte se kishte biseduar për t’u arratisur, por më pas kishte hequr dorë nga ky veprim. U arrestua më 16.6.1954. U akuzua në bazë të nenit 65 (spiunazhi), të Kodit Penal dhe të neneve 2, 3 4, të ligjit nr.372, datë 12.12.1946 “Për fajet kundra popullit e shtetit” (që ishte shfuqizuar me hyrjen në fuqi të Kodit Penal).

Gjykata Ushtarake Territoriale Gjirokastër me veprim në Vlorë, e drejtuar nga major Mustafa Beqo, me pjesëmarrjen e prokurorit kapiten II Rako Caci, me vendimin nr.45, datë 8.10.1954, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 5 vjet burgim. U konsiderua i pafajshëm për veprën penale të kalimit të kufijve. Duke mos ditur procedurën e ankimit, i dënuari si agjent nuk ka bërë as rekurs. Dënimi nuk u dha me konfiskim sepse ishin informuar më parë se nuk kishte asnjë pasuri.

Modifikuar më Tuesday, 18 February 2020 16:25

2 komente

  • Përgjigju Stepseeks

    Tadalis Sx Soft Drug daily cialis online Isotretinoin Isotrex cialis online reviews Cephalexin 500mg Pills

    Premte, 20 Mars 2020 07:42 komentuar nga Stepseeks
  • Përgjigju Stepseeks

    When Is Alli Coming Back cialis from canada Viagra Kaufen Holland Rezeptfrei Cialis Buy Non Narcotic Drugs Online

    E mërkurë, 11 Mars 2020 09:26 komentuar nga Stepseeks

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Bota Shqiptare

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli i ka bërë thirrje qeverisë në detyrë që Kosovës, që sa më parë t`iu gjendet në ndihmë e të marrë masa për...

Pretendoi se ishte minoritar, por pala greke nuk e lejoi të kalonte kufirin

Aktualitet

Pretendoi se ishte minoritar, por pala greke nuk e lejoi të kalonte kufirin

Një banor i Sarandës, ka ndjerë shqetësime dhe pa u drejtuar fare në spitalin e Sarandës për të parë gjendjen e tij tentoi të ikte në Greqi, sipas tij për...

Festat dhe historia jonë e përmbysur?!

Bota Shqiptare

Festat dhe historia jonë e përmbysur?!

Nga Skënder MULLIQI Nese thëmi hajt të festojmë diqka, në familje, apo festa që i kemi nga historia, as qe na ka mbetur me menduar atë punë?! Çka më festu dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!