Ziqiri Mero të tregojë ku janë eshtrat e 14 martirëve të ekzekutuar

Diel, 01 Mars 2020 17:56
Faksimile nga proceset e dënimeve me vdekje Faksimile nga proceset e dënimeve me vdekje

Nga Kastriot Dervishi

Ziqiri Mero, anëtari më i vjetër i partisë i partisë më të vjetër, pasnesër mbush plot 100 vjeç. Është krenar se i ka shërbyer regjimit komunist dhe adhuron gjithë kriminelët e atij regjimi. Urren edhe fëmijët, gratë e pleqtë që vuajtën në kampin e Tepelenës sepse sipas tij ata ishin “kolaboracionistë”. Qan për çdo gjë që ka gatuar diktatura komuniste. Nuk ndjen asnjë lloj pendese sepse ashtu është gatuar. Duke pasur të pandryshuar urrejtjen klasore, parimet e luftës së klasave, shoku Ziqiri është kurdoherë vigjilent ndaj “armiqve të brendshëm” si dhe punëtor i palodhur për unitetin e partisë dhe hallet e proletariatit.

8 të pushkatuar

Ziqiri Mero ka qenë anëtar i Këshillit Gjyqësor Ushtarak të Divizionit të 3-të të Korparmatës së 2-të, në një proces ku u ekzekutuan plot 8 persona. Prokuror i procesit ka qenë Mit’hat Zaçe.

Ky këshill me vendimin nr.5a, datë 23.5.1945, (ku u gjykuan 20 persona), ndër të cilët u deklaruan fajtorë dhe u ekzekutuan:

-Enver Ibrahim Meko 

-Harun Hysen Rokaj 

-Nexhip Iljaz Canka 

-Hajdar Teki Zako (17 vjeç)

-Surja Xhemal Zoto 

-Mehdi Mehdi Lamçe 

-Sefedin Rushan Fazlliu 

-Estref Muslim Mustafaraj

U la në fuqi me vendimi nr.81, datë 24.5.1945 të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Personat në fjalë kishin qenë më parë me forcat e Ballit dhe Legalitetit, por ishin bërë partizanë. Nga shqyrtimi i provave, ndaj tyre nuk rezulton asnjë krim apo vepër penale, por gjithçka është rreth dyshimeve se do formonin “grupe” dhe se nuk kishin “pastruar shpirtin nga e kaluara”.

Procesi tjetër, 6 të pushkatuar

Në procesin tjetër, afër në ditë me tjetrin sepse lidheshin me njëri-tjetrin, kapiten I Ziqiri Mero, si zëvendëskomandant i Brigadës së 1-rë, ka luajtur rolin e hetuesit dhe prokurorit. Bie në sy te ky grup pushkatimi i Farendin Angonin, një person që njihte fare mirë jetën e E.Hoxhës.

Me vendimin nr...(s’ka), datë 4.6.1945 Këshilli Gjyqësor Ushtarak i Divizionit të 3-të të Korparmatës së 2-të, u vendos pushkatimi i këtyre personave:

-Faik Riza Tartari

-Zef Sadri Kabashi

-Gjon Cufi 

-Myrteza Bektash Satka

-Lec Ndreca

-Faredin Myrteza Angoni

U la në fuqi me vendimin nr.108, datë 5.6.1945, të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Nuk po përmend personat e tjerë të dënuar. Të paktën në këtë rast, Ziqiri Mero ka urdhëruar pushkatimin. Ai di vendin ku janë pushkatuar të ndjerët. Ka jetuar gjithë jetën e tij me skenën makrabre të pushkatimit dhe ka adhuruar në kulm diktaturën.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    What Is Cortanmycetine Used For Cialis Amoxicillin Causes Ear Ringing Cialis Amoxil Dosing

    Premte, 13 Mars 2020 04:48 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Politikë

Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Ekspertët thonë se Greqia është optimiste sa i përket evolucionit të koronavirusit, por theksojnë gjithashtu se se: “nuk duhet të jemi të vetëkënaqur, sepse atëherë virusi do të na shkatërrojë”. Mediat greke...

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Bota Shqiptare

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli i ka bërë thirrje qeverisë në detyrë që Kosovës, që sa më parë t`iu gjendet në ndihmë e të marrë masa për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!