1943/“I dogjëm të gjallë ballistët brenda shtëpive”

Hënë, 09 Mars 2020 10:48

Nga Kastriot Dervishi

Propaganda komuniste, edhe ajo filmave të kinostudios (kujtoni p.sh. flimin “Njeriu me top”) ka përhapur në popull tezën se “partizanët nuk digjnin shtëpi ballistësh”, se gjoja nuk preknin mallin e tjetrit, etj. Sipas dokumenteve që na kanë lënë vetë komunistët, nuk është e vështirë të lexosh sa e qartë është lufta civile në Shqipëri, e cila për njerëzit normalë nuk ka asnjë fije krenarie. Komunistët drejtoheshin në veprimet e tyre me karakter terrorist nga Miladin Popiviçi dhe Dushan Mugosha. Lufta ndaj Ballit Kombëtar drejtohej për dy qëllime: për të plotësuar dëshirat e nacionalizmit jugosllav dhe për të mos lënë pushtet për nacionalistët shqiptarë. Për këtë arsye, komunistët e Shqipërisë luftën e kishin me shqiptarin dhe jo me pushtuesin.

***

17 nëntor 1943, letër e zëvendëskomandantit të Batalionit “Hakmarrje” Hasan Selenica për Shtabin e Qarkut Korçë ku flitet për veprime terrori ndaj familjeve balliste

Morëm vesh se tashti se në Kurtes, në një pjesë të fshatit, kanë hyrë partizanët dhe kanë djegur dy shtëpi, morëm vesh se ca ballista janë djegur brenda në shtëpira. Në Kurtes do të dalë një punë shumë e mirë, po spastrohen mirë ballistët, se atje janë grumbulluar. Do t’u njoftojmë shpejt. Sa për ngjarjen e Kaltanjit (kjo sqarohet në letrën e datës 8 nëntor 1943, të Batalionit “Hakmarrje” për qëndrimin rreth Ballit-shënim), ju shkruajta dy herë. Në Qesarakë u rrethua këshilli komunal dhe ca shokë në teqe të Qerasakës; shokët u bënë gati të luftonin, ballistët u larguan. Forca do ta rregullojë gjendjen. Duhet të dërgoni material se kemi harxhime mjaft. Morali i partizanëve dhe popullit është ngritur lart. Gjendja do të vejë mjaft mirë mbi shpartallimin e Ballit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!