1941/Mbi ngjarjet e ndodhura në Pezë, raporti i regjentit të prefekturës

E mërkurë, 11 Mars 2020 17:29

Nga Kastriot Dervishi

Regjenti i Prefekturës së Durrësit, Jup Kazazi, i dërgon një raport Zyrës Politike dhe të Personelit (shërbimi sekret i kohës) të Ministrisë së Punëve të Brendshme në lidhje me ngjarjet në zonën e Pezës. Vlerësimi i situatës nga autoritetet e kohës si dhe dyshimet e tyre, shpalosen në këtë raport. Edhe në informacione të tjera ngjarjet e marsit 1941, nuk japin përshtypjen për ndonjë qëndresë antifashiste.

***

Ekstrakt nga raporti i datës 26.3.1941 i regjentit Jup Kazazi për MPB-në

Para datës së ngjarjes që kemi pas nderin të lajmërojmë atë ministri dhe pikërisht në datën 3 të këtij muaji, të quajturit Mesrin Merepeza nga katundi Pezë e Vogël, Abdulla Zenel Meta nga katundi Pezë Helmës si dhe Zyber Veli Kryeziu nga katundi Kryezi i rrethit të Nënprefekturës  së Kavajës, kanë pas plagosë me sëpatë të quajturit Jonuz Hasan Meta..., prandaj në momentin e parë është kujtuar se prerja e telit dhe qëllesa kundra automobilit të Conte Campello të ishte bërë prej të përmendurve. Mirëpo, pas dy orësh, dy nga guximtarët, d.m.th. Mesrin Merepeza dhe Abdulla Zenel Meta, u kapën në shtëpinë e një djaloshi 16-vjeçar pa armë.

Për arsye se plagosja ishte bërë me sëpatë dhe se guximtarët e saj u gjetën pa armë, dyshimi u hoq prej tyre dhe supozohet që ngjarjet ta kishin kryer Myslim e Shyqyri Peza me njerëz të tjerë kriminelë e ushtarakë të dezertuar që mbanin në shtëpinë e tyre ose prej kundërshtarëve të vëllezërve Peza me qëllim që të shtypin Karabinierinë të merrte masa kundër tyre mbasi ata ishin për çështje gjakmarrje.

Kjo prefekturë nuk kujton që prerjen e telit të telefonit dhe shtimjen kundër automobilit ta kenë bërë vëllezërit Peza me shokë, për arsye se këto ishin lënë të qetë nga autoritetet dhe kundra tyre nuk bëheshin ndjekjet e zakonshme. Pra për këtë shkak, s’kishin si t’i përgatisnin vetes së tyre atë ç’ka ju ngjau në mbrëmjen e datës 7 të këtij muaji.

Shtojmë se supozimi që ngjarja të jetë bërë nga ana e hasmëve të vëllezërve Peza për të shtyrë autoritetet e sigurimit publik që të merrnin masa kundra tyre është mjaft i përhapur edhe në opinionin publik të qarqeve përkatëse.

1 koment

  • Përgjigju Sandogy

    Xenical Orlistat 120 Mg Prix https://cialibuy.com/ - Cialis cialis 10 effet buying cialis online Viagra Store Usa

    Hënë, 22 June 2020 12:05 komentuar nga Sandogy

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!