1993/Kur enveristët kërcënonin me vdekje Koço Devolen

Diel, 05 Prill 2020 17:09
Letra kërcënuese dhe një foto nga tekomedia “Gjuetia e fundit” Letra kërcënuese dhe një foto nga tekomedia “Gjuetia e fundit”

Nga Kastriot Dervishi

Telekomedia “Gjuetia e fundit” me protagonistë kryesorë aktorët e mirënjohur Vasillaq Vangjeli dhe Koço Devole, në të cilën bëhej satirë me diktatorin dhe shefin e fundit të rojeve të tij, kur u shfaq në fund të vitit 1992 u prit mjaft mirë nga publiku. Njëkohësisht,  zemëroi kategorinë injorante enveriste dhe elementin persekutor, i cili edhe në ato kushte nuk mund të rrinte pa reaguar në mënyrën që dinte nëpërmjet letrave apo telefonatave kërcënuese anonime. Ndërsa kërcënimi telefonik ishte më i vështirë në atë kohë se shumicës së tyre iu morën telefonat, mjet i vetëm frikësues mbetën letrat anonime. E sjell këtë letër sot për ta krahasuar me sulmet me të njëjtat përmbajtje me profile anonime edhe në rrjete sociale. Letra kërcënuese iu dërgua aktorit të njohur në qendrën e tij të punës, Estradën e Tiranës. Për këtë, kërcënuesi kish zgjedhur një kartolinë të Shtëpisë Botuese “8 nëntori”. Pasi cilësohej “hipokrit”, “dallkauk”, “maskara i pacipë”, kërcënuesi që pa dashje paraqitet me emër fals e pseudonim, pra edhe “Th.Laboviti” dhe “Merimanga”, shkruan: “Ju dërgoj këngën të quajtur ‘Gjirokastër shkëmb e gurë, lindje djalë e bërë burrë, sa ishje gjallë të hëngrën mjunë, Gjirokastër nxore burra, sa ishte gjallë s’ua mbante suma, të hash mjutin, belget atje ku ka rënë. V.O: je i dënuar me vdekje. Merimanga”. Letra i takon datës 6.1.1993.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!