Arrestonte partia dhe ministria

Hënë, 06 Prill 2020 18:00

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë kohës së komunizmit, shteti ishte një karakatinë eksperimentale që nuk zinte kurrë vend. Drejtimin amator dhe joprofesional e dëmtonte edhe një raport i keq midis partisë dhe shtetit. Diktatura kishte ligje e kode, por partia vendoste fshehtazi për norma të tjera. Vërtet vendi kishte Kod Penal dhe Kod të Procedurave Penale, por çdo gjë vendosej nga platforma agjenturiale-operative të Ministrisë së Punëve të Brendshme, e miratuar nga Byroja Politike.

Rasti bashkëlidhur është një urdhër që jep ndihmësministri i Punëve të Brendshme në vitin 1952 për të kryer një arrestim. Fletës nuk i vihej datë. Punonjësja Ana Mastora do arrestohej për llogari të Degës së 7-të (hetuesia) të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme.  

Më pas dilnin procedurat e sanksionimit të arrestimit nga prokuroria e jepej vendimi nga gjykata, të referuara në Kodin Penal apo Kodin e Procedurave Penale.  E paraqes këtë dokument sepse të tilla janë fare pak të trashëguara në ditët tona. Procedura e arrestimit njihet vetëm në anën ligjore të saj, ajo agjenturiale-operative është siç ka natyrën, të fshehtë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!