Vendimi i fundit i qeverisë para 7 prillit 1939

Tuesday, 07 Prill 2020 10:14

Nga Kastriot Dervishi

Dokumentet që kanë mbërritur deri në ditët tona që i takojnë 7 prillit 1939 nuk janë të plota. Me interes është vendimi i fundit i (i administruar) i qeverisë. Është ai nr.368, datë 6.4.1939, mbi autorizimin e 200 mijë frangave ari për Komandën e Mbrojtjes Kombëtare.

Kanë nënshkruar kryeministri Kostaq Kotta, që ishte edhe zëvendësisht ministër i Punëve Botore; ministri i Arsimit Abdurrahman Dibra, ministri i Ekonomisë Kombëtare Rrok Gera, ministri i Drejtësisë Faik Shatku dhe sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, Izedin Beshiri. Mungojnë nënshkrimet e ministrit të Punëve të Jashtme Ekrem Libohova dhe ministrit të Financave Kolë Thaçi, të cilët nuk kanë qenë të pranishëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!