1988/Dënim me 10 vjet burg për b... e Enverit

E mërkurë, 13 May 2020 13:35

Nga Kastriot Dervishi

Ajo që përflitej në popull për karakterin e Enver Hoxhës, kanë frymëzuar një qytetar që në urrejtjen e ligjshme të jetën mizerje që po kalonte ta shfrynte në formën e traktit. Në qendër të kësaj këtij dufi ishte jeta e diktatorit në Francë në vitet e rinisë. (Më parë, Aleksandri ishte arrestuar më 11.7.1975 dhe ishte dënuar nga Gjykata Popullore e Fierit me vendimin nr.325, datë 3.11.1975 në batë të nenit 73 të Kodit Penal për agjitacion e propagandë me 7 vjet burgim).

Ai u arrestua më 30.4.1988 në qytetin e Fierit. Nuk pranoi akuzat e ngritura në bazë të nenit 55 të Kodit Penal dhe në gjyq kërkoi pafajësi. Me vendimin nr.169, datë 12.8.1988, Gjykata Popullore e Rrethit Fier e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 10 vjet burgim. Ndër të tjera në dënim thuhej:

“I pandehuri, i vendosur në vendimet e tij antisocialiste e kriminale, filloi që ta shprehë haptazi urrejtjen ndaj partisë e sidomos udhëheqësit të paharruar të saj e të popullit tonë, shokut Enver Hoxha, duke shkruar parulla të ndryshme nëpër pallatet e qytetit të Fierit. Këtë veprim ai e bërë pikërisht një ditë para festës së 1 majit, me qëllim për të krijuar e nxitur urrejtje në masat tona punonjëse ndaj themeluesit të partisë”.

Modifikuar më E mërkurë, 13 May 2020 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!