Fleta e nderit, puna angari si çështje nderi

E mërkurë, 13 May 2020 21:05

Nga Kastriot Dervishi

Modeli i një flete nderi për punonjësit e klasës punëtore në vitet ’50. Në krye janë kokat e Leninit, Enverit dhe Stalinit. Më poshtë shkruhen fjalët: “Nën udhëheqjen e partisë së Punës së Shqipërisë dhe shokut Enver Hoxha dhe me ndihmën e çmueshme të Bashkimit të madh Sovjetik, përpara për ndërtimin e bazave të socializmit në vendin tonë”.

Pas disa zbukurimeve shihen fjalët e Stalinit:

“Gjëja që bie në sy më shumë në garat, qëndron në faktin se ato sjellin një përmbysje rrënjësore në pikë, pamjen e njerëzve mbi punën sepse ato e transformojnë punën nga një barrë e turpshme dhe e rëndë, siç konsiderohej përpara, në një çështje nderi, në një çështje lavdie, një çështje trimërie, në një akt heroizmi”.

Ideja ishte që puna të konsiderohej çështje nderi dhe jo pagese.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!