Demonstrimi i një arrestimi në kufi dhe një gjyq me përmbajtje qesharake

E mërkurë, 13 May 2020 21:08
Gjatë improvizimit të arrestimit Gjatë improvizimit të arrestimit

Nga Kastriot Dervishi

Ndok Gjelosh Deda nga Gjonpalaj i Tropojë ishte dënuar njëherë më parë dhe kish vuajtur 14 vjet e 25 ditë burgim. U orvat të sërish të arratisej, por nuk ia doli. U akuzua në bazë të nenit 47/gj të Kodit Penal. U arrestua me një demonstrim fotografik. Gjyqi iu bë para fshatit.

Midis të tjerash në vendimin e gjykatës thuhej:

“Populli shqiptar jeton dhe punon i lirë me gëzim e krenari të ligjshme për sukseset e arritura në rrugën e transformimeve të mëdha të ligjshme të arritura në rrugën e transformimeve të mëdha shoqërore-ekonomike, nën udhëheqjen e partisë. Shqipëria nga një vend i varfër që vuante edhe për bukën e gojë është bërë një vend plot me fabrika e kombinate, me miniera e hidrocentrale, me fusha të bonifikuara të ujitura, me shkallë institucionesh shkencore, me njerëz të ngritur politikisht e ideologjikisht të aftë për të kryer me forcat e veta çdo punë që i nevojitej përparimit të atdheut dhe mbrojtjes së vendit. Kurrë ndonjëherë populli shqiptar nuk ka qenë kaq i bashkuar dhe në unitet të çeliktë rreth partisë. Shqipëria sot është një shembull që i tregon botës drejtësinë e pushtetit popullor, epërsinë e padiskutueshme dhe vitalitetin e rendit tonë shoqëror socialist. Por, praktika e ndërtimit të socializmit në vendin tonë tregon se armiqtë e brendshëm e të jashtëm për asnjë rast nuk kanë pushuar së vepruari, ndaj sigurimit të pavarësisë e të integritetit tokësor të RPSSH-së. Dëshmi e këtij fakti është edhe sot procesi gjyqësor kundër të pandehurit Ndok Gjelosh Deda”.

Me vendimi nr.4, datë 14.1.1986 Gjykata e Rrethit Tropojë e drejtuar nga Luan Muho, me pjesëmarrjen e prokurorit Xhemal Boshnjaku, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 18 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!