1979/Dënimi i ashpër, 25 vjet burg për shqiptarin nga Tivari

Premte, 15 May 2020 17:24
Duke pozuar me violinë në dorë Duke pozuar me violinë në dorë

Nga Kastriot Dervishi

Shaban Mehmet Meti, u lind më 10.1.1929 në Tivar. Pak vite pas lufte vjen në Shqipëri dhe më 1965 mori shtetësinë shqiptare. Deri në vitin 1957 kishte jetuar në Tiranë e më pas ishte vendosur me punë si nëpunës infermier në spitalin e Beratit. Nga jetesa e keqe dhe diskriminimi kërkon të riatdhesohet sepse regjimi komunist kalonte për nga barbaria çdo lloj pushtuesi. Kërkesa për riatdhesim, është interpretuar me karakter agjenturor. U arrestua më 25.2.1979, në kohën kur ishte baba i 6 fëmijëve. U akuzua me dy akuza të rënda, nenet 47/g (tradhti ndaj atdheut) dhe 55/1 (agjitacion e propagandë) të Kodit Penal. Midis të tjerash në vendimin e gjykatës thuhet:

“I pandehur është shprehur për gjendjen gjoja të vështirë ekonomike të keqe të masave punonjëse që sipas tij gjoja vuajnë për bukën e gojës, se gjoja në Shqipëri nuk ka demokraci, por vetëm dhunë e ashpërsim të luftës në klasave, se gjoja shtetasit jugosllavë si emigrantë nuk trajtohen mirë, se Shqipëria me prishjen e marrëdhënieve  me BS-në e Kinën revizioniste mbeti vetëm, etj, biseda këto të bëra prej tij për të shprehur urrejtjen ndaj sistemit socialist e diktaturës së proletariatit në Shqipëri”.

Gjykata e Rrethit Berat e drejtuar nga Irakli Puka, me pjesëmarrjen e prokurorit Stiliano Bandilli, me vendimin nr.94, datë 17.7.1979, e deklaroi fajtor duke dhënë një vendim të egër me 25 vjet burgim. Shabani vuajti 12 vjet e 20 ditë burgim. U lirua më 17.3.1991, në bazë të dekretit nr.7471, datë 12.3.1991 të Presidiumit të Kuvendit Popullor (nr.124 i listës).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!