Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim

E Enjte, 21 May 2020 14:05
Kampi i Spaçit dhe Sami Dangëllia Kampi i Spaçit dhe Sami Dangëllia

Nga Kastriot Dervishi

Në ka ndonjë fushë ku Shqipëria komuniste thyen rekorde botërore është padyshim te vitet e burgimit të kundërshtarëve politikë. Lë pas çdo lloj regjimi fashist, nazist, apo komunist në Lindjen e Europës. Një tregues i frikshëm ka të bëjë me revoltën e Spaçit, të dënuarit e së cilët kanë bërë së bashku 600 vjet burg. Në atë kohë, dolën në gjyq 66 persona, 4 prej të cilëve u ekzekutuan. Nga studimi, rezulton se shumica e tyre bën pjesë në grupin me dënime 18-38 vjet. Burgimit të tyre sigurisht u shtohen vitet e dënimeve të mëparshme, por pjesëmarrje në revoltë, ka shtuar së tepërmi vuajtjen e tyre. Kryeshembulli në këtë listë është Sami Dangëllia. Nuk besoj se në botë mund të gjenden raste të tilla ku për arsye politike mund të vuash 38 vjet burgim.

Grupi që ka vuajtur më shumë dënime

Sami Selim Dangëllia: 38 vjet

Sali Man Çuni: 32 vjet, 8 muaj, 13 ditë

Mersin Adem Vlashi: 31 vjet, 2 muaj e 26 ditë

Spiro Aristidh Nasho: 28 vjet, 6 muaj, 15 ditë

Dervish Tefik Sulo: 27 vjet, 3 muaj, 24 ditë

Jorgo Spiro Papa: 26 vjet, 8 muaj, 2 ditë

Napolon Muntas Kaleci: 24 vjet, 11 muaj, 10 ditë

Jonuz Selim Norja: 24 vjet, 10 muaj, 22 ditë

Bardhyl Tajar Fejzulla: 24 vjet, 5 muaj, 4 ditë

Paulin (Lush) Prel Vata: 22 vjet, 8 muaj, 6 ditë

Feti Hasan Kumanaku: 22 vjet, 6 muaj, 25 ditë

Kostandin Irakli Papa: 22 vjet, 5 muaj, 13 ditë

Luan Qemal Burimi, 22 vjet, 2 muaj, 4 ditë

Ulësi Refat Pashollari: 22 vjet, 2 muaj, 5 ditë

Bedri Azem Çoku: 22 vjet, 1 muaj, 28 ditë

Stefan Jorgo Kola: 21 vjet, 9 muaj, 26 ditë

Çaush Azem Çoku: 21 vjet, 7 muaj, 17 ditë

Niazi Harif Bylykbashi: 21 vjet, 3 muaj, 21 ditë

Neim Bejo Pasha: 21 vjet

Qemal Asllan Demiraj: 20 vjet, 4 muaj, 18 ditë

Gëzim Mahmut Çela: 20 vjet, 2 muaj, 28 ditë

Dashnor Eshref Kazazi, 20 vjet, 1 muaj, 21 ditë

Demir Ilmi Pojani, 19 vjet, 2 muaj, 20 ditë

Bashkim Tosun Fishta, dy dënime: 19 vjet, 8 muaj, 13 ditë

Rexhep Qerim Lazr: 19 vjet, 2 muaj, 14 ditë

Nuri Memisha Stepa: 18 vjet, 10 muaj 16 ditë

Modifikuar më E Enjte, 21 May 2020 18:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj:Sulmi ndaj TV Ora dhe Ora News nga shteti-bandit në grahmat e fundit, goditje ndaj fjalës së lirë

Politikë

Biberaj:Sulmi ndaj TV Ora dhe Ora News nga shteti-bandit në grahmat e fundit, goditje ndaj fjalës së lirë

Në një intervistë për Ora News, ish-deputeti i PD-së Aleksandër Biberaj tha se sulmi ndaj televizionin Ora News është natyra e një pushteti që është në grahmat e fundit. Për Biberajn...

Gazetari:SPAK heton “Ora News”, por fle gjumë për “Agon Channel”

Politikë

Gazetari:SPAK heton “Ora News”, por fle gjumë për “Agon Channel”

  Beteja e opozitës së bashkuar për shumicën e heshtur!Gazetari Dritan Kaba e ka krahasuar vendimin për sekuestrimin e Ora News të ngjashëm me atë të Agon Channel. Në një reagim në...

Djegia e pyllit të Semanit, Mehmetaj: Institucionet të reagojnë pata se të jetë vonë

Politikë

Djegia e pyllit të Semanit, Mehmetaj: Institucionet të reagojnë pata se të jetë vonë

  Ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj me anë të një statusi në “Facebook” ka reaguar për djegien e pyllit të Semanit. Mehmetaj shprehet se institucionet duhet të reagojnë në kohë për gjendjen...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!