100 vjet nga themelimi i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë

E Enjte, 09 July 2020 09:12

Nga Kastriot Dervishi

Biblioteka Kombëtare nisi jetën e saj në Tiranë më 10 korrik 1920, ditë kur u zhvendos fondi i bibliotekës së Komisisë Letrare Shqipe. Duke qëmtuar aktet shtetërore të mbërritura në ditët tona, vërehen dy emra intelektualësh që janë marrë me procesin e zhvendosjes dhe ngritjes së bërthamës së parë të Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, e cila në muajt e parë të saj njihet me emrin “Biblioteka e Shtetit”.

Me vendimin nr.438, datë 11.7.1920, Këshilli i Ministrave, me propozim të po asaj dite të Ministrisë së Arsimit, vendosi të paguajë shpenzimet e bartjes së fondit të bibliotekës së Komisisë Letrare e mobilieve të saj, nga Shkodra në Tiranë, të cilat vlerësoheshin në 1389 lireta italiane. Në vendim flitet për një “drejtori të përgjithshme”, e cila ka mundësi të jetë ajo e arsimit e krijuar nga austro-hungarezët gjatë sundimit të tyre. Brenda të njëjtit vendim, Karl Gurakuqit i paguheshin shpenzimet e udhëtimit në vlerën e 400 liretave italiane.

Me vendimin nr.439, datë 11.7.1920, Këshilli i Ministrave vendosi që bibliotekarit Luigj Naraçi, t’i paguhen 350 lireta italiane si shpenzime udhëtimi dhe dietë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...