Kampet e Valiasit nëpërmjet vizatimeve

Hënë, 21 September 2020 14:20

Nëse Lekë Pervizi ka meritën se na ka dhënë imazhet e Kampit të Internimit të Tepelenës, Musa Çapani nëpërmjet një albumi të botuar në vitin 2017 nga ISKK ka meritën se na ka dhënë imazhet e kampeve të tjera të panjohura. Kampi në fjalë ekzistoi në vitet 1948-1953. Përkohësisht në vitin 1952 ai u zhvendos edhe në Cërrik. Në të ishin vendosur familjet më të mira nga jugu i Shqipërisë. Edhe këtu kishte shumë fëmijë. Në vizatimin e bërë nga z.Musa shihet momenti i ndarjes së atij pak ushqimi në kamp.

Kampi nr.3 e më pas nr.5 në Valis (para se të përfundojë te fabrikave të tullave), sipas z.Musa kanë qenë të shpërndara kështu:

-Kampi i “Mesit”, Valias, u sistemuan familjet e para që erdhën nga Kruja. Ishte një hangar për makineritë bujqësore dhe për kuajt. Kolonat prej tulle. Dërrasë.

-Kampi poshtë (te kthesa e Valiasit). Tre baraka. Një për komandën. Rrethim i rregullt tela me gjemba.

-Kampi lart, afër kodrës së Dakos. Dy baraka.

-Kampi te kodra e beut Paskuqan.

Modifikuar më Hënë, 21 September 2020 14:23

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

Politikë

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa është pyetur në lidhje me deklaratën e Sali Berishës se ai gaboi në 2017-ën kur hoqi nga lista demokratë të vjetër, pohoi se...

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Politikë

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

  Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë se ai që raportohet. Basha citon një ekspert epidemiolog...

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

Politikë

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

  Ada Spiru, petagoge ekonomie në Universitetin e Barit, afruar së fundmi me Lëvizjen Socialiste për Integrim, shkruan në një postim në Facebook se familjet shqiptare do të paguajnë 20 mijë...