1939/Emrat e rrugëve të reja në Tiranë pas pushtimit fashist

Premte, 25 September 2020 12:02

Pak ditë pas pushtimit fashist, Këshilli i Ministrave miratoi heqjen e disa emrave të vjetër, zëvendësimin e tyre me emra të rinj si dhe emërtime atje ku nuk kish pasur më parë. Me vendimin u autorizua Ministria e Punëve të Brendshme dhe urdhërua Bashkia e Tiranës për të kryer veprimet.

Me vendimin nr.5, datë 21.4.1939 të Këshillit të Ministrave, u ndryshuan emrat e rrugëve si vijon:

1-“Zog I” u bë “Vittorio Emanuele III”

2-“Mbretnesha Geraldina”  u bë “Mbretnesha Elena”

3-“Kostaq Kotta” u bë Galeazzo Ciano

4-Sheshi në Tiranën e re para shtëpisë së Pandeli Evangjelit u quajt sheshi “Savoja”

5-“Kostanzo Ciano” u quajt sheshi para Parlamentit

6-“Nana Mbretneshë”  u bë “Princi Umberto Savoia”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Greva e naftëtarëve/PAA: Rama të gjejë kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8 milion euro

Politikë

Greva e naftëtarëve/PAA: Rama të gjejë kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8 milion euro

  Partia Agrare Ambientaliste, ka reaguar për greavën e naftëtarëve dhe thotë se kryeministri Edi Rama, duhet të gjejë se kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8...

Kërpaçi-Ballës: Elbasani dhe Shqipëria shtëpi e mafies, keni shpopulluar vendin

Politikë

Kërpaçi-Ballës: Elbasani dhe Shqipëria shtëpi e mafies, keni shpopulluar vendin

  Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi i është kthyer kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, duke thënë se Rilindja e ka kthyer Elbasanin dhe Shqipërinë në shtëpi të mafies...

Denoncimi i PD, Boçi nxjerr udhëzimin: MAS orienton fëmijët drejt kurseve private, arsimi s’është më falas, jepet me koncesion

Politikë

Denoncimi i PD, Boçi nxjerr udhëzimin: MAS orienton fëmijët drejt kurseve private, arsimi s’është më falas, jepet me koncesion

  Partia Demokratike ka akuzuar ministrinë e Arsimit se kjo e fundit po orienton nxënësit drejt kurseve private, për shkak të situatës së krijuar dhe në shkolla për shkak të COVID-19. Përmes...