1937/Delegacionet e prefekturave në 25-vjetorin e vetëqeverimit

Premte, 27 November 2020 16:33
Delegacioni i Prefekturës së Elbasanit Delegacioni i Prefekturës së Elbasanit

Për të forcuar më tej ndjenjën kombëtare, më 25-28 nëntor 1937 nën kujdesin e Mbretit Zog u  festua me madhështi 25 vjetori i vetëqeverimit të Shqipërisë. Më 25 nëntor 1937, Mbreti Zog i drejtoi popullit një mesazh ku ndër të tjera vinte në dukje se zbatimi i reformave të reja të zbatuara me kujdes në fillimin e atij viti në ekonomi, financë, administratë dhe ushtri, në dobi të dhënies së një hovi të ri drejt veprave më të larta për shtetin. Në Tiranë erdhën delegacione nga gjithë prefekturat e vendit për të marrë pjesë në festime. Përbërja e këtyre delegacioneve është kjo e mëposhtmja:

1-Prefektura e Beratit

Berati: Vangjel Haxhistasa, Gaqo Goxhomani, Neki Ruli, Seit Vrioni

Fieri: Kahraman Vrioni, doktor Kallogjeri

Lushnja: Qemal Karaosmani, Llazar Bozo

Skrapari: Pasho Hysi, Muharrem Kapllani

Ballshi: Hysni Toska, Kamber Belishova

 

2-Prefektura e Dibrës

Peshkopia: Gani Mehmet Beu, Faik Shehu, Haki Arifi, Raif Kadiu

Zerqani: Mahmut Pervizi, Lahim Dema.

Mati: Dyle Ceni (Derjan), Abaz Kadiu (Lis)

 

3-Prefektura e Durrësit

Durrësi: Dilaver Dervishi, Vangjel Manushi, Harilla Bakalli, Ismail Tartari

Kavaja: Mehmet Alltuni, Kleanth Mineu

Kruja: Hysen Mali, Zenel Saiti.

Shijaku: Ymer Deliallisi, Mexhid Bektashi

 

4-Prefektura e Elbasanit

Elbasani: Aleksandër Xhuvani, Fetah Ekmekçiu, Kasem Sejdini, Qemal Bobrati

Peqini: Abdullah Izeti (Bonati), Osman Dervishi

Gramshi: Naim Cërriku, Myslim Shahini

 

5-Prefektura e Gjirokastrës

Gjirokastra: Vangjel Koça, Beso Gega, Tahsin Karagjozi, Qendro Papavangjeli

Delvina: Oreste Anastasiadhi, Edip Çuçi

Konispol: Rexhep Plaku, Spiro Nino

Kurveleshi: Riza Runa, Sulo Lekdushi

Libohova: Safet Libohova, Grigor Kicati

Përmeti: Musa Ohri, Lluka Bibi

Saranda: Koço Harito, Mas’har Selfo

Tepelena: Lutfi Bektashi, Muzafer Musa Kraji

 

6-Prefektura e Kosovës

Kukësi: Tahir Zajmi, Halim Spahia

Hasi: Hysen Selmani

Gostili: Asllan Zeneli

Bicaj: Mahmut Luma

Shishtavec: Beqir Idrizi

Babina (Gashi): Ibish Shpendi

Krasniqja: Binak Aga

 

7-Prefektura e Korçës

Korça: Kristaq Kosturi, Selim Mborja, Llambi Bimbli, Bexhet Frashëri

Bilishti: Mazllëm Karaiskaj, Andon Prifti

Kolonja: Ilias Selenica, Ligor Prodani

Leskoviku: Nezir Leskoviku, Hasan Jero

Pogradeci: Banush Hamdi, Fahri Minarolli

 

8-Prefektura e Shkodrës

Shkodra: Sulçe Bushati, Man Tepelia, Lush Pogu, Gjovalin Koliqi

Mirdita: Gjon Marka Gjoni, Preng Marka Prenga

Lezha: Ded Çoku, Xhemal Mlika

Kopliku: Kol Maçi, Myrto Dani

Puka: Dash Aga, Stak Pjetri.

Dukagjini: Sokol Marashi, Vuksan Leka

 

9-Prefektura e Tiranës

Tirana: Xhelo Dibra, Rrok Berisha, Athanas Shundi, Beqir Kallçiu

 

10-Prefektura e Vlorës

Vlora: Sezai Qemal, Safa Vlora, Josif Kedhi, Skënder Muço

Himara: Leonidha Milo, Nikolla Jani

Modifikuar më Premte, 27 November 2020 16:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

Politikë

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

    Fryma është ajo që krijon numrin më të madh të mandateve. Nëse një listë e vetme do t’i jepte fitore maksimale opozitës, ju mendoni që Edi Rama do të shkelte...

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

Politikë

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

  Kryetraja e Lëvizjes Socialosite për integrim Monika Kryemadhi duke folur në një intevsuitë për neps 24 deklaroi se “Edi Rama dhe Rilindja më 25 prill duhet të ikin”. “Dhe çdo deputet...

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

Politikë

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

  Floida Kërpaçi, kryetare e LRI-së, e ftuar në ‘PolitiKon’ nga Alfred Lela në ‘RTV Ora’, u shpreh se LSI është parti e të rinjve se është themeluar duke u mbështetur...