Shqiptarët që punonin në misionin e UNRRA-s

Tuesday, 16 February 2021 13:56
Dino Shani, ish përkthyes i UNRRA-s, i dënuar me vdekje, me një nga makinat e misionit Dino Shani, ish përkthyes i UNRRA-s, i dënuar me vdekje, me një nga makinat e misionit

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet 1945-1947 UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration, pra Administrata e Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Rimëkëmbje), i dha një ndihmë të madhe Shqipërisë në furnizime ushqimore e materiale. Ndihma e saj këtë kohë ishte jetike. Qëllimet kryesore të UNRRA-s ishin: sigurimi e ndihmave për popullsinë, gjallërimin e ekonomisë dhe rikthimin e robërve të luftës në vendet e tyre. Ajo lidhi në vitin 1945 një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë. UNRRA u drejtua nga një mision që njohu tre kryetarë. Marrëdhëniet e saj me qeverinë nuk ishin të mira. Vazhdimisht qeveria krijonte probleme. punonjësit shtetas shqiptarë ishin marrë me miratim të qeverisë së Shqipërisë. Disa punonjës shqiptarë u pushkatuan, ndërsa të tjerë u burgosën me akuza të trilluara.

Në Tiranë:

-Sami Abazi, nëpunës, përkthyes

-Thoma Agnos, kujdestar, përkthyes

-Shaban Balla, nëpunës, përkthyes

-Salim Ceka, nëpunës, përkthyes

-Xhemil Çela, nëpunës, përkthyes

-Dino Shani, nëpunës, përkthyes

-Jovan Shapo, nëpunës, përkthyes

-Jolanda Avrami, përkthyese, stenografe

-Gerty Kotte, stenografe

-Seit Mema, daktilografist

-Pandi Thimo, kryemekanik e përkthyes

-Kolë Beltoja, shofer i parë

-Ndoc Shkleri, shofer, mekanik

-Masar Sojli, shofer, mekanik

-Arif Stërmasi, shofer, mekanik

-Hysen Shehu, shofer, mekanik

-Kolë Delia, shofer, mekanik

-Ramiz Kasharriqi, shofer, mekanik

-Hamdi Mullisi, shofer, mekanik

-Veli Hasani, kryekamerier

-Paul Aleksandër, kamerier

-Elia Dure, gjellëbërëse

-Jahja Hajdari, enëlarës

-Vasil Gjokushi ndihmës gjellëbërës

-Sulejman Sala, ndihmësgjellëbërës

-Nikolla Epifanoviç, magazinier, barist

-Zef Gjura, ndihmës magazinier, baris

-Agathokli Miti, ndihmës kamerier, pastrues

-Idajet Qurfica, djalë zyre

-Ymer Seferi, enëlarës

-Haxhi Banushi, kujdestar roje nate

-Harry Christ, kujdestar i përgjithshëm, punëtor

-Lutia Duli, pastruese zyrash

-Pashko Oroshi, punëtor

-Ida Taga, shërbëtore

Në Durrës

-Petro Afezolli, agjent

-Mihal Trajani, sekretar

-Boris Plumbi, nëpunës, përkthyes

-Vasil Zisi, nëpunës, përkthyes

-Larry Post (Llazar Papastoli), nëpunës

-Orest Afezolli, kryekontrollor

-Gaqo Grabocka, kontrollor

-Halil Gruda, kontrollor

-Foto Kotova, kontrollor

-Haki Kozma, kontrollor

-Anastas Leka, kontrollor

-Andon Leka, kontrollor

-Pandi Shamia, kontrollor

-Hysni Shaqiri, kontrollor

-Taqi Shukaj, kontrollor

-Vangjel Druga. kontrollor

-Shefqet Kollçaku, kryemekanik

-Hamdi Begoviçi, shofer, mekanik

-Vasil Bitri, shofer, mekanik

-Shyqri Cene, shofer, mekanik

-Mihal Gjata, shofer, mekanik

-Ali Kasoruho, shofer, mekanik

-Leonidha Nushi, shofer, mekanik

-Frano Veli, shofer, mekanik

-Caplan Marsha, ndihmës në garazh

-Harallamb Simsia, djalë zyre

-Jani Gjergo, kasier

-Thoma Shkurti, ndihmës i kryetares së mensës

-Leonidha Malo, gjellëbërës

-Serafin Rushi, ndihmësgjellëbërës

-Vasil Vasili, kamerier

-Ramiz Xherahu, pastrues zyrash

-Anesti Peço, shërbyes

-Eleni Nexhipi, shërbëtore

Në Vlorë:

-Mihal Gjyli, nëpunës, përkthyes

-Nikolla Papingji, nënagjent

-Vasil Gjoka, kontrollor

-Bajram Myfti, kontrollor

-Mihal Telo, shofer, mekanik

-Anastas Veshi, gjellëbërës, kamerier

Në Sarandë:

-Refat Jaçe, kontrollor

-Hazbi Puto, nënagjent

-Dilaver Qesko, nëpunës i nënagjentit

-Themistokli Miho, kontrollor

-Xhorxhi Tuzi, kontrollor

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...