Kuota e parë që pagoi Shqipëria pas pranimit në Lidhjen e Kombeve

E mërkurë, 17 February 2021 15:38

Kuota e parë që pagoi Shqipëria pas pranimit në Lidhjen e Kombeve, ishte ajo e 24 mijë dollarëve për këtë organizatë (rreth 322 mijë dollarë sot). Kjo u diskuar në mbledhjen e datës 3.1.1921 në bazë të letrës së sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes. Shuma do paguhej në dy këste, në maj dhe shtator 1921. Dokumenti është nënshkruar nga kryeministri Iljaz Vrioni, zëvendësisht ministri i Luftës Ali Kolonja, ministri i Drejtësisë dhe zëvendësisht ministri i Punëve të Brendshme Xhafer Ypi, ministri i Arsimit dhe zëvendësisht ministri i Financave Kristo Floqi. Dokumenti u bë gati si praktikë për dekret nga Këshilli i Naltë.

Të njëjtën ditë u vendos të emërohej si përfaqësues i Shqipërisë në Uashington i Kostandin Çekrezit, i cili thuhej se kish qenë edhe më parë në këtë detyrë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...