1991/Dënimi për ata që hodhën përmendoren e diktatorit

Saturday, 20 February 2021 18:20

20 shkurti 1991 ka pasur shumë arrestime. Në Gjykatën e Tiranës u dërguan shumë kallëzime penale nga Drejtoria e Punëve të Brendshme të Tiranës, me një shkresë përcjellëse identike, duke u bërë pjesë e dosjeve të kësaj gjykate. Përmbajtja e saj është shumë interesante mbi artikulimin që përmban.

***

Lënda: Mbi rrëzimin e monumentit të Enver Hoxhës në sheshin “Skënderbej”

Në mbështetje të kërkesave politike të një pjese të studentëve të UT, më datën 19.2.1991, Sindikatat e Pavarura, u bënë thirrje punëtorëve të kryeqytetit e të mbarë vendit që të lënë punën e solidarizohen me studentët që kishin shpallur grevën e urisë. Në mëngjesin e datës 20.2.1991, mijëra punëtorë të Tiranë, lanë punën dhe ngjitën në qytetin “Studenti” ku u organizua një miting i paligjshëm. Aty folës të ndryshëm u shprehën në mbështetje të kërkesave politike, fyen figurën e Enver Hoxhës. Në vende të ndryshme ishte vendosur parulla “Enver-Hitler”, “Enver kancer”, “Poshtë Enver Hoxha”, etj, të cilat shoqëroheshin me britma prej grupeve të mëdha njerëzish.

Mbas kësaj, turma prej disa mijëra njerëzish vërshuan me dhunë nëpër qytetin e Tiranës, duke goditur me gurë e mjete të tjera forcat e rendit. Me gjithë kundërshtimin e forcave të rendit turmat të organizuara mbërritën në sheshin “Skënderbej” ku rrëzuan monumentin. Pas rrëzimit atë e tërhoqën zvarrë me kavo të rimorkuar me makinë duke e çuar në sheshin “Demokracia” dhe që këndej përsëri në rrugët e qytetit ku në mbrëmje u bë e mundur të demoralizoheshin dhe t’u merrej monumenti.

Në rrëzimin e monumentit ka marrë pjesë edhe ...., për të cilin ju dërgojmë materialet e nevojshme ligjore në bazë të dekretit të Presidiumit të Kuvendit Popullor nr.5459, datë 22.1.1991.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...