Shpëtoi një herë nga vdekja, por jo nga ajo komuniste

Hënë, 22 February 2021 15:55

Në listën me 19 persona të përpiluar nga degët e parë (zbulimi politike) dhe pestë (legatat) të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në MPB, u ekzekutuan 9 persona. Pra, pjesën më të madhe nga 3 listat, e zë pikërisht kjo. Dy listat e tjera të degëve 2 dhe 3 kanë nga 6 persona të zgjedhur për t’u pushkatuar. Listave iu shtua edhe një person jashtë tyre.

Në listën kryesore, figuronte edhe Lluka Rashkoviç (1900), lindur në Llokov të Jugosllavisë, pronar makinash, punonte në garazhin e tij. Ishte shtresë e pasur. Akuzohej se ishte agjent i vjetër jugosllav, por edhe i SIM-it (shërbimi sekret ushtarak italian) i cili kishte dashur ta bënte guvernator të Malit të Zi gjatë luftës. Historia e tij është interesante. Shpëtoi njëherë nga vdekja. Në ngjarjen e shumënjohur të vrasjes së dy turistëve amerikanë Geoge de Long (49 vjeç, financier nga Nju-Jorku) dhe R.L Culeman (65 vjeç financier nga Kalifornia) më 6.4.1924 në Mamurras, Rashkoviç u plagos. Ai ishte shoferi i turistëve. Mesa duket shërbente me makinat e tij për udhëtime të ndryshme. Në foton bashkëlidhur, është i shënuar në qendër të fotos.

Modifikuar më Hënë, 22 February 2021 17:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...