Gjergj Geço, kolegu i Sabiha Kasimatit

Tuesday, 23 February 2021 15:08
Gjergji në krah të majtë të fotos Gjergji në krah të majtë të fotos
Me rastin e dinamitit në legatën sovjetike, më 20-23 shkurt 1951 u arrestuan rreth 170 persona. Nga Instituti i Studimeve ishin Sabiha Kasimati, Gjergj Geços (1909-1981) dhe Ali Murthi.
Gjergj kishte lindur në Egjipt dhe nuk kishte shtetësi shqiptare. Por në vitin 1932 hyri në shërbimin diplomatik shqiptar. Ndër të tjera në vitet 1936-1945 ishte sekretar i parë i legatës shqiptare në Kajro. I entuziazmuar nga lajmet që dëgjoi, pranoi të dorëzojë legatën te qeveria e Tiranës. Në vitin 1948 erdhi në Shqipëri. Qëndroi një vit i zhgënjyer dhe pa punë. Në vitet 1949 –1951 ishte nëpunës në Institutin e Studimeve. U dënua me 7 vjet burgim. U dëbua në vitin 1952. Vdiq në Boston.
 

1 koment

  • Përgjigju Myronleant

    single chat line free
    personal ads free

    Premte, 16 Prill 2021 10:34 komentuar nga Myronleant

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...