1947/Ministria e Industrisë, grumbullonte dokumentet për t'i çuar në Jugosllavi

Hënë, 01 Mars 2021 14:58

Nga Kastriot Dervishi

Pas një batërdie trevjeçare kundër themeleve të shtetit shqiptar (që vijoi për një kohë të gjatë), duke shkatërruar me një pasion të verbër dokumentet e “shtetit të vjetër”, për të frenuar disi këtë vrull Dega e Administratës e Kryeministrisë me shkresën nr.1935, datë 27.11.1947 i tërhiqte vëmendjen gjithë institucioneve të ruanin arkivat. Këtu referohej shqetësimi i Institutit të Studimeve i përdorimit së dokumenteve si letër ambalazhi. Po ashtu njoftohej se ish krijuar komisioni pranë Kryeministrisë. Filluan të vinin njoftime të ndryshme.

Ministria e Shëndetësisë, me shkresën nr.3579, datë 10.12.1947 njoftonte se dokumentet e para vitit 1944 të kësaj ministrie (që i takonin ish Drejtorisë së Përgjithshme të Shëndetësisë), u morën në dorëzim, por sipas qarkores nr.135, datë 29.1.1947 të Kryeministrisë, iu dërguan Ministrisë së Industrisë për t’i grumbulluar e dërguar në Jugosllavi “për t’i bërë letra të mira në përdorim”. Me këtë shkresë njoftohet një qarkore jo shumë e njohur në fakt, e cila kish ligjëruar veprimin kriminal të shkatërrimit të arkivave.

Modifikuar më Hënë, 01 Mars 2021 15:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...