1953/U vetëflijua e vuajtur dhe braktisur

E Enjte, 04 Mars 2021 13:11

Nga Kastriot Dervishi

Fati i keq i njeriut të vuajtur në diktaturë. Një nënë, në moshën 70-vjeçare, u vetëflijua sepse hakmarrja e regjimit nuk u ndal te vrasja e dy djemve, por kaloi edhe te ajo. Emri i saj mund të ketë probleme keqshkrimi, por historia është e dhimbshme. Ndiqni dy njoftime zyrtare.

Komunikata nr.28, datë 30.5.1953 e MPB-së:

Saranda njofton se më 16.5.1953, e quajtura Haso Bacja, vjeç 70, e shpërngulur nga Tirana dhe pasi nuk kishte ku të rrinte, shkoi te motra e saj dhe te dajo, por ata nuk e mbajtën, mbasi ajo nuk kishte triskat e Frontit pse dy djemtë i janë pushkatuar si armiq të popullit dhe pas 20 ditësh vetëvaret me anën e një teli.

Komunikata nr.121, datë 27.5.1953 e Drejtorisë së Policisë Popullore në MPB:

Dega e Punëve të Brendshme Sarandë njofton se më datën 16.5.1953 në orën 14.00 vetëvaret në katundin Sasaj (?) e quajtura Haso Bacja, vjeç 70, banuese në Tiranë, për arsye se para një muaji djali i saj Pëllumbi, përjashtohet nga puna dhe për shkak të gjendjes ekonomike shpërngulet dhe e dërgon te e motra e tij Salo Ahmetaj dhe te daja Sinan Duka. Mirëpo, pasi viktima nuk ka pasur triskë Fronti se dy djemtë janë vrarë si armiq, këta mbas 10 ditësh e largojnë nga shtëpinë e kështu në këto rrethana, me anën e një teli vetëvaret.

Modifikuar më E Enjte, 04 Mars 2021 13:40

1 koment

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...