1953/Rrotat e kapiten Rakos

Hënë, 12 Prill 2021 15:26

Në mars 1953, kapiten Rakoja, komandant i një reparti, i kërkoi komandantit të një reparti tjetër, 8 rrota tanku, me justikimin se do t’i bënte një dhuratë këshilltarit sovjetik. Se për çfarë mund ta donte dhuratën me rrota këshilltari sovjetik, kjo nuk mund të dihej. Por kapiten Rakoja, mori rrotat dhe i dërgoi në Lushnjë te i vëllai për t’i përdorur rrota karroce. Të gjitha rrotat kushtonin 40 mijë lekë. Kështu rrotat e ushtrisë popullore, të destinuara për armikun e poshtër, përfunduan për karroca. Me çështjen u njoh gjeneral Mehmeti dhe porositi të njoftohej gjeneral Beqiri.

Modifikuar më Hënë, 12 Prill 2021 17:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

Politikë

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

  Kandidati i LSI (i pari në listën e partisë për qarkun e Beratit), Ardit Çela, ka publikuar ditën e sotme fakte skandaloze të manipulimit të votave të dala nga hapja...

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

Politikë

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

  Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve ka hapur kutitë e parë të kontestuara të materialeve zgjedhore në Qarkun e Beratit, ku Lëvizja Socialiste për Integrim nuk e mori mandatin e deputetit...

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

Politikë

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

  Mirmbrëma! Hapja e kutive të Beratit tregon qartë masakrën elektorale të 25 prillit. Rilindja, jo vetëm përdori administratën publike, Policinë e Shtetit, grupet e strukturuara kriminale por dhe ka ndërhyrë...