1946/Parulla në kongresin e rinisë

Hënë, 03 May 2021 13:47

Më 16-23 tetor 1946 në kinoteatrin “Kosova” u mbajt kongresi i 3-të i Rinisë Popullore të Shqipërisë. Shokët e agjitpropit u kujdesën për hedhjen e disa parullave. Në kongresi foli edhe presidenti i Rinisë Popullore Jugosllave, Rado Dugonjiç. Këtij iu dha një vend nderi në punimet e kongresit. Parullat u përgatitën me shumë kujdes. Njëra prej tyre, e cila ka mundur të ruhet e arkivohet, ishte e llojit: “Të rinj e të reja të fabrikave, punëtorive, të shkollave e të fshatrave, mobilizoni të gjitha forcat që të plotësoni e tejkaloni premtimet që i keni dhënë komandantit dhe organizatës suaj kur u shpallën garat e kongresit të 3-të”. Njëra nga ato që ka mbërritur në ditët tona ishte edhe kjo: “Rroftë brigada e punës e rinisë popullore jugosllave”. Qeveria jugosllave, në ditën e fundit të kongresit, njoftoi dhënien e 484 bursave për të rinjtë e Shqipërisë.

Modifikuar më Hënë, 03 May 2021 13:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

Politikë

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

  Kandidati i LSI (i pari në listën e partisë për qarkun e Beratit), Ardit Çela, ka publikuar ditën e sotme fakte skandaloze të manipulimit të votave të dala nga hapja...

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

Politikë

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

  Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve ka hapur kutitë e parë të kontestuara të materialeve zgjedhore në Qarkun e Beratit, ku Lëvizja Socialiste për Integrim nuk e mori mandatin e deputetit...

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

Politikë

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

  Mirmbrëma! Hapja e kutive të Beratit tregon qartë masakrën elektorale të 25 prillit. Rilindja, jo vetëm përdori administratën publike, Policinë e Shtetit, grupet e strukturuara kriminale por dhe ka ndërhyrë...