1946/Burgu i Burrelit u bë me tarracë për të rritur vapën në verë dhe ftohtin në dimër

E Enjte, 13 May 2021 19:09

Në vitin 1946 nisi rregullimi i Burgut të Burrelit. Sipas raportit të datës 28.9.1946 të Degës së Ekzekutimeve të Dënimeve, gjithsej ishin 44 dyer. Dyert ishin me problem. Kishte tre porta hekuri të brendshme dhe një të jashtme, gati sa ato tre dyer. Banjat ishin ndrequr dhe bërë “allafrënga”.

Ishte kritikuar puna e gjeometrit të prefekturës së Peshkopisë, Ali Dukagjini. Çështja e ujit të pijshëm ishte problematike. Më parë burgu kish qenë me çati. Në vitin 1943 ishte shkatërruar dhe materiali ishte marrë nga populli. E kthyen me tarracë në mënyrë që të burgosurit të kishin ftohtë në dimër e nxehtë në verë. Punimet nuk vlerësoheshin të sakta.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

Politikë

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

  Nga Elez Biberaj ‘Liria funksionon’  Në një vizitë historike në Tiranë, si sot 30 vjet më parë, më 22 qershor 1991, Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker mirëpriti Shqipërinë në Botën e...

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

Politikë

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

  Jorida Tabaku, deputetja e zgjedhur e PD, ka denoncuar sot faktet e rënda mbi korrupsionin në Shqipëri, që pasqyrohen qartë në raportet e fundit të dy institucioneve të fuqishme financiare...

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...