Ndahet nga jeta ish i dënuari politik Ahmet Golemi

Saturday, 15 May 2021 11:51

Është ndarë sot nga jeta shkrimtari, gazetari, komentatori, ish sportisti dhe ish i dënuari politik, Ahmet Haxhi Golemi. Ishte redaktor i gazetës “Sporti popullor”, kur u arrestua më 14.10.1978. U akuzua në bazë të nenit 55/1 të Kodit Penal se kishte “agjituar dhe propaganduar kundër shtetit tonë socialist”, sepse “në ndërgjegjen e tij kanë zënë vend koncepte të pikëpamjeve të huaja mbi aspekte të ndryshme të ndërtimit socialist në vendin tonë”. Duke vijuar më tej për të thuhej se “këto boshllëqe janë kristalizuar me kalimin e kohës dhe nga qëndrime të lëkundura është hedhur në mendime armiqësore që i ka biseduar edhe me persona të tjerë”. Gjykata e Rrethit Tiranë, me vendimin nr.173, datë 7.5.1979, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 5 vjet heqje të lirisë. U lirua nga burgu me amnisti, më 15.11.1982, duke vuajtur 4 vjet, 1 muaj, 1 ditë heqje lirie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

Politikë

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

  Nga Elez Biberaj ‘Liria funksionon’  Në një vizitë historike në Tiranë, si sot 30 vjet më parë, më 22 qershor 1991, Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker mirëpriti Shqipërinë në Botën e...

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

Politikë

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

  Jorida Tabaku, deputetja e zgjedhur e PD, ka denoncuar sot faktet e rënda mbi korrupsionin në Shqipëri, që pasqyrohen qartë në raportet e fundit të dy institucioneve të fuqishme financiare...

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...