1945/Telegrami i “partizanëve” kosovarë për Titon

Hënë, 17 May 2021 08:39

Në nëntor 1945 Divizioni i 5-të i ardhur nga Shqipëria, gjendej në Kosovë. Këtu rekrutoi me forcë edhe shumë shqiptarë të Kosovës, duke arritur një numër trupash në 2902 personash. Disa prej tyre i rekrutoi me forcë. Spikat një telegram i nisur prej shqiptarëve të Kosovës, në të cilin lavdërohej forma skllavëruese, në të cilën hyri Kosova. Nuk ka dyshim që radiogrami është i servirur nga komanda e divizionit.

***

Radiogram, nr.210, datë 26.10.1945

Mareshalit të Jugosllavisë Josif Broz Tito

Ne luftëtarët kosovarë të divizionit të 5 shqiptar nga tokat e Maqedonisë federale, ju përshëndesim dhe falënderojmë ju udhëheqësin e madh të popujve heroike të Jugosllavisë demokratike federative, mbrojtësin e të drejtës së autonomisë së Kosovës dhe të Metohisë gjë që s’kishte parë kurrë më parë populli i atyre vendeve në këtë vendim me rëndësi për ne dhe popullin tonë. Vendimi i marrë nga Këshilli Antifashist Nacionalçlirimtar i Serbisë ne jemi të sigurt 100% se ju keni qenë faktori kryesor dhe keni kontribuar më shumë se askush tjetër. Ne ju shprehim juve ndjenjat më të zjarrta me këtë rast si prijësin e madh të Jugosllavisë së re, pse ju jeni burri që mundet t’u sillni popujve të Jugosllavisë, njëkohësisht edhe neve atë që na kishin mohuar prej shekujsh regjimet shtypëse dhe antipopullore të Karagjergjoviçit e klikave të tyre grabitqare sepse vetëm nën udhëheqjen tuaj u arrit bashkimi dhe vëllazërimi i popujve tanë nëpërmjet luftës së përgjakshme kundër armikut të fashist dhe vetëm me juve në krye Jugosllavia federative demokratike do të eci drejt lulëzimit dhe përparimit. Ne jemi plotësisht të bindur se juve i shikoni siç duhet të drejtat tona dhe jepni ndihmën më të madhe në mënyrë që populli i Kosovës dhe i Metohisë të jetojë i lirë me të gjitha të drejtat e njeriut dhe i vëllazëruar me vëllezërit e tij jugosllavë. Kërkojmë nga ju të bëheni interpret i ndjenjave tona dhe pranë Këshillit Antifashist të Serbisë.

Luftëtarët kosovarë të Divizionit të 5 shqiptar

Marrë më 7.10.1945

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

Politikë

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

  Nga Elez Biberaj ‘Liria funksionon’  Në një vizitë historike në Tiranë, si sot 30 vjet më parë, më 22 qershor 1991, Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker mirëpriti Shqipërinë në Botën e...

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

Politikë

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

  Jorida Tabaku, deputetja e zgjedhur e PD, ka denoncuar sot faktet e rënda mbi korrupsionin në Shqipëri, që pasqyrohen qartë në raportet e fundit të dy institucioneve të fuqishme financiare...

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...