Pronarët në Gjirokastër, të cilëve iu shtetëzuan shtëpitë në vitin 1950

Premte, 18 June 2021 17:10

Dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, preku një grup të madh pronarësh në Gjirokastër, iu morën shtëpitë, dyqanet dhe depot (magazinat), një numri të madh pronarësh. Më poshtë, lista përkatëse e pronarëve, përfshi llojin e pronave të tyre në qytete.

Gjirokastra

1-Sulo Puto e vëllezër, 5 dyqane

2-Bame Mezini, 4 shtëpi

3-Neshet Karagjozi i pjesëtar, 8 shtëpi

4-Vehip Hoxha, 2 shtëpi

5-Islam Rakip Mezini, 1 shtëpi, 4 dyqane, 1 depo

6-Beqir Puto, 2 dyqane, 2 depo

7-Bexhet Shapati e pjesëtar, 1 shtëpi, 2 dyqane

8-Shuaip Bendo, 1 shtëpi, 9 dyqane

9-Mitat Cene, 5 dyqane

10-Myrteza Gurga, 2 shtëpi, 1 dyqan

11-Mitat Ciu, 1 shtëpi, 5 dyqane

12-Vëllezër Hajdari, 1 shtëpi, 10 shtëpi

13-Musa Gurga, 1 shtëpi, 2 dyqane

14-Dushe Halimi dhe Izedin Peshkopia, 5 dyqane

15-Kaman Çipi, 1 shtëpi

16-Vehip e Bufe Hasani, 1 shtëpi

Modifikuar më Premte, 18 June 2021 17:11

2 komente

 • Përgjigju Williammot

  singles near me free
  emma watson dating

  E Enjte, 29 July 2021 14:06 komentuar nga Williammot
 • Përgjigju Williammot

  dating sites
  victoria brides dating site

  E mërkurë, 28 July 2021 11:26 komentuar nga Williammot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...