44 vjet nga vrasja e poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Saturday, 17 July 2021 15:55
Vilson Blloshmi Vilson Blloshmi

Sot është përvjetori i ekzekutimit të poetëve Vilson Blloshmi e Genc Leka, të cilëve iu mor jeta nga një regjim barbar në vitin 1977. Veçanërisht Vilsoni i qëndroi kurtheve të gjithë makinës shtetërore e partiake të regjimit, duke bërë që dhjetëra kombinacione  e plane kundër tij të dështonin. Procesi ndaj tyre ishte një shembull se si një shoqëri e sëmurë nga indoktrinimi dhe molepsur nga krimi vret më të mirin e vet.

 

Skeda e përndjekjes së Vilson Blloshmit (18.3.1948-17.7.1977)

-15.2.1975 në përpunim paraprak PP

-11.8.1975 në kontroll operativ 2B

-10.5.1976 në përpunim aktiv 2A

-5.8.1976 arrestohet

 

Skeda e përndjekjes së Genc Lekës (15.8.1941-17.7.1977)

-16.3.1959 përpunim paraprak PP

-13.4.1960 kontroll operativ 2B

-16.12.1969 përpunim aktiv 2A

-10.7.1972 kontroll operativ 2B

-15.7.1976 përpunim aktiv 2A

-31.8.1976 arrestohet

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...