1944/100 dhitë e "reaksionarëve"

Hënë, 02 August 2021 19:09
 
Dhitë, delet, viçat dhe lopët e “reaksionarëve” ishin front i zakonshëm i nevojave të luftës. Çdo brigadë bënte plaçkën e vet. Pjesë nga letra e datës 3 maj 1944 e komisarit të Shtabit të Qarkut të Korçë, Myzafer Spaho për shtabin e Brigadës së 4-t:
“...Kam marrë vesh se forcat e asaj brigade kanë sekuestruar një sasi bagëtish të vogla prej tradhtarëve të vendit tonë. Me qenë se ky shtab ka në ngarkim spitalet e këtij qarku, ju propozojmë që 100 dhi t’ia lini në dizpozicion këtij shtabi qarku, për të plotësuar nevojat e shokëve të sëmurë që ndodhen nëpër spitale (si me qumësht, gjalpë, etj).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...