1947/Torturat në procesin e "grupit të deputetëve"

Diel, 10 October 2021 16:43

Në vitet 1946-1947 arrestuan mbi 100 intelektualë dhe teknikë, si pjesëtarë të grupit imagjinar “tekniko-intelektual”. Ky përcaktim nisi fillimisht me proceset e “sabotatorëve” të kënetës së Maliqit në vitin 1946 dhe u vazhdua në vitin 1947. Në thelb ishte veprimi i injorancës komuniste mbi inteligjencien e vendit. Në vitin 1947 u dha vendimi ndaj grupit të parë të deputetëve (disa ishin deputetë ndër ta), të cilët sot kanë përvjetorin e ekzekutimit, për të vijuar me grupin e dytë dhe dhjetëra procese të tjera, për të cilat jam në fund të identifikimit të tyre. Për të kujtuar diçka nga procesi i parë, kam përzgjedhur një deklaratë të profesor Foto Balës, e cila dëshmon për torturat e egra të përdorura ndaj të pandehurve në atë kohë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

Politikë

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

  Nga Ylli Manjani 1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi...