Beqir Çela, autori i himnit kombëtar

Diel, 10 October 2021 18:44

Nga Karbunara e Lushnjës ishte njëri ndër të ekzekutuarit në procesin e parë të “grupit të deputetëve” më 10.10.1947 në moshën 34-vjeçare. Më 1933 mbaroi Shkollën Teknike Amerikane. Mësues më 1933-1934 në Krujë dhe më 1934-1941 në Durrës. Më 1937 u shpall autori i tekstit të himnit të ri kombëtar. Më 1944-1945 në seksionin e arsimit të Komitetit Ekzekutiv të Prefekturës Durrës. Më 1945 mësues në Fier. Më 1945 përkthyes i anglishtes në ATSH e më pas gazetar në gazetën “Bashkimi”. Më 1945-1946 drejtor shkolle në Durrës.

Çela akuzohej se kish qenë “nënkryetari komitetit qendror të organizatës tekniko-­sabotatore, e cila ishte ngritur dhe drejtohej nga ameri­kanët, me qëllime informacioni dhe sabotazhi”, etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

Politikë

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

  Nga Ylli Manjani 1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi...