Reparti nr.303 Spaç në disa shifra

E mërkurë, 13 October 2021 18:59
Reparti nr.303 u vendos në Spaç të Rrethit të Mirditës në prill 1968 me të burgosurit që erdhën nga ndërtimi i fabrikës së çimentos Elbasan. Në muajt e parë të jetës në Spaç, reparti përbëhej nga 155 veta:
-16 oficerë
-10 nënoficerë
-107 ushtarë (të ndarë në 4 toga)
-2 civilë
Armatimi i repartit përbëhej nga: 151 pistoleta, 89 automatikë, 9 mitraloza të lehtë dhe 1 mitraloz i rëndë. Reparti kishte 1 veturë, 1 kamion dhe 1 qen. Paga më e lartë ishte e komandantit dhe komisarit, 1120 lekë. Paga e dytë nga niveli ishte e shefit të prapavijës me 915 lekë. Punëtor operativ i Sigurimit, instruktori politik dhe mjeku, merrnin nga 860 lekë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

Politikë

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

  Nga Ylli Manjani 1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi...