1957/Përpjekje për arratisje dhe vrasje në kufi

Diel, 31 October 2021 19:16
Në foto, makina tip “Skoda” pasi është kryer përleshja midis palëve. Në foto, makina tip “Skoda” pasi është kryer përleshja midis palëve.
Më 3.8.1957 shoferët Seiti Çoku dhe Shefqet Piri bënë planin të arratiseshin në drejtim të Peshkopisë, duke u nisur nga Tirana me makinën tip “Skoda”, duke u justifikuar se po shkonin për arsye pune. Seiti drejtonte makinën. Afër Shupenzës, i ndaloi një kapter i qarkullimit rrugor. Duke dyshuar në veprimin e tyre, hipi vetë në makinë bashkë me një komunist dhe një shtetas tjetër, me justifikimin se do shkonin të tre në Peshkopi. Duke ndjerë rrezikun e tyre, para se të hyjnë në Peshkopi, Seiti dhe Shefqeti përleshen me tre njerëzit e regjimit. Më pas marrin drejtimin e kufirit. Shefqeti vritet në kufi, në Ilnicë. Seiti u dënua me vdekje.
 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...