1986/Peshku llogaritej për hektar

Diel, 21 November 2021 12:13

Pavarësisht se ndërmarrjet e peshkimit dilnin vetëm me humbje të mëdha ekonomike, porositë e udhëheqjes vetëm e thellonin këtë krizë. Në mbledhjen e datës së 17.9.1986 të Sekretariatit të KQ të PPSH-së, Ramiz Alia përdor metodologjinë e peshkut për hektar. Midis të tjerash dha këtë porosi:

“Peshku është një nga burimet kryesore për zgjidhjen e problemit të mishit, por për të nuk kujdesemi si duhet. Ne kemi rreth 15 mijë hektarë ujëra të brendshme, pa liqenet, por në këto rezervuare nuk ka peshk. Ne kemi ndërmarrje të specializuara për rritjen e peshkut, por prodhim nuk ka.

Pse në Laknas të merren 50 kuintalë peshk për hektar, ndërsa në Nartë vetëm 70 kilogram? Ose në Paskuqan të merren deri në 5 kuintalë për hektarë e në Kurjan dy herë më shumë?”

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...