“Nuk ka treguar asnjë napolon flori”

Hënë, 22 November 2021 19:24
Shefqet Baholli, lindur më 22.7.1893, u arrestua më 23.8.1946. I cilësoi organet e Sigurimit të Shtetit si “kriminale që veprojnë kundër popullit”. Me vendimin nr.499, datë 28.12.1946, Gjykata Ushtarake Elbasan e dënoi me vdekje, pushkatim, por vendimi iu ndryshua me burgim të përjetshëm. Vuajti 13 vjet, 3 muaj, 2 ditë burgim. Gjatë kohës që vuante dënimin, regjimi kërkonte vazhdimisht informacione për florinj të tjerë dhe besonte se kishte rreth 300 napolona flori. Pranohej se kish qëndruar ndaj torturave:
“Gjatë kohës që është marrë në hetuesi, ka qëndruar shumë rezistent, nuk ka treguar asnjë napolon flori. Për kohën që ka qëndruar në burgun e këtushëm, i vinin ushqime të mira. Edhe familja e tij rron mirë”.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...