1944/“Reaksioni” duhej goditur

E Enjte, 25 November 2021 19:35

Komunistët prisnin largimin e ushtrisë gjermane për të shpallur çlirimin imagjinar të radhës, si gjithë “çlirimet” e tjera. Ata ishin fokusuar në goditjen e “reaksionit”, pra të shqiptarit kundërshtar politik, sepse kjo ishte lufta e vërtetë. Ishin lëshuar kundër “reaksionit” në rrethinat e Shkodrës. Për këtë arsye, me telegramin nr.52, datë 25.11.1944, Enver Hoxha kërkonte:

“Informohemi se brigadat 6, 7, 22 janë angazhuar në luftime me reaksionin në Dukagjin duke harruar objektivin kryesor, Shkodrën e rrugën Shkodër-Podgoricë. Udhëzojmë kategorikisht që brigadat e naltpërmendura të marshojnë drejt objektivin kryesor që ju kemi caktuar”.

Megjithatë asgjë nuk ndryshoi pasi partizanët iu shmangën konfrontimit me ushtrinë gjermane. Rëndësi kishte lufta ndaj shqiptarit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

Politikë

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, tha në Foltoren e Mirditës se Lulzim Bashës i është bërë presion nga SHBA me anë të dosjes së ‘Nick Muzin’. Por ai tha se...

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

Politikë

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, foli nga Mirdita edhe në lidhje me vizitën e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan. Vetë Berisha e bojkotoi fjalimin e Erdogan në Kuvend, për shkak...

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...