Radha e vajgurit në socializëm

Premte, 10 December 2021 18:09

Në socializmë radhat ishin si punë e dytë, por fare pa pare. Në orët e para të mëngjesit nuk niste puna për ndërtimin e socializmës, por stërvitja për të zënë radhët për qumësht (fat nëse kishte dhe merrje), mish (sipas tollonit dhe parashikimit), kafe, etj. Më e veçanta dhe më e gjata ishte radha e vajgurit. Mjaftonte të lënia e bidonin në atë gjarpërim llamarinash dhe mund të lëvizje pak. Kishte lezet kur mblidhej populli aty. Rrinin e kuvendonin me orë për jetën e lumtur e ditët edhe më të mira që i prisnin. Vajguri ishte jetik. Me të gatuhej me furnelë gjella e përditshme (në wc) dhe përdorej të shtunën kur proletariati kishte ditën historike të larjes.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...