8 punëtorë operativë drejtuan në dy kohë përpunimin agjenturor të Hajrie Mulletit

Diel, 12 December 2021 12:17
Pas internimit të Kampin e Tepelenës (1950-1953), Hajrie Mulleti (1903-1980) me të birin, u internuan në Savër të Lushnjës pranë fermës “29 nëntori”. Këtu bënin një jetë të vështirë duke punuar në bujqësi. Duke qenë në listat e elementit kundërshtar, disa vite pas vendosjes në Savër, u përgatit një dosje për të. Biografia e Hajries, e përdorur për përpunimin, në të dy rastet përmban gabime të mëdha. Kjo tregonte se informacioni i organeve të Sigurimit ishte i pakët dhe formimi kulturor i punëtorëve operativë gjithnjë i mangët sepse nuk arrinin të lexonin as ndryshimet e mëdha brenda një dosjeje.
Më 8.12.1958 Hajria u kategorizua në kontroll operativ 2B nga Dega e Punëve të Brendshme, Lushnje, nga operativi Hajri Dragoti, me pëlqimin e shefit të Seksionit të 1-rë Gjysh Tafili dhe miratimin e kryetarit të Degës së Punëve të Brendshme, Nuçi Tira. Përmendej se paraqiste “rrezikshmëri shoqërore” dhe përpunimi drejtohej me këtë arsyetimit:
“Ka propaganduar sipas dëshirës së saj dhe nga ana tjetër ka ëndërruar ndryshimin e situatës së jashtme dhe të brendshme nga elementët që ndodhen të arratisur jashtë shtetit duke pas shpresat nga vendet imperialiste të Perëndimit”.
Ec e gjeje se si i kuptonin ëndrrat këta dhe si duhej propaganduar jashtë dëshirës. Përpunimi ndërpritet më 9.11.1964. Gjatë kësaj kohë, nga raportimet e bashkëpunëtorëve vërehen vetëm shprehje mbi jetën që bëhej atje si dhe pjesë të korrespondencës së ndaluar.
Pas disa vitesh, më 3.6.1977, “për të kaluarën e saj shumë të keqe” dhe për zhvillimin e agjitacionit e propagandës u kategorizua sërish në kontroll operativ 2B nga Dega e Punëve të Brendshme, Lushnje, nga operativi Iljaz Rrokaj, pëlqimin e shefit të Seksionit të Përgjithshëm Thimi Kosta dhe miratimin e zëvendëskryetarit të Degës së Punëve të Brendshme, Natyral Mici.
Këtë herë nuk u soll asnjë informacion dhe rezultoi se përpunimi nuk pati asnjë vlerë. Gjatë kësaj kohe Hajria u sëmur rëndë.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...