Nazmi Berisha dhe vuajtjet e tij në komunizëm

Tuesday, 06 December 2022 18:22

Më 8.11.2022 ndërroi jetë në Sarpsborg, Norvegji në moshën 84-vjeçare, Nazmi Mehmet Berisha një prej shqiptarëve të Kosovës, i cili vuajti 15 vjet, 1 muaj, 10 ditë burgim në regjimin komunist në Shqipëri. Erdhi në vitin 1960 për të shpëtuar nga persekutimi serb dhe gjeti në Shqipëri, një persekutim më të keq të një regjimi antikombëtar internacionalist, i cili i kishte shqiptarët e Kosovës pjesë të armiqve të tij. Nazmiu u dënua dy herë, duke vuajtur dënime në vitet 1962-1972 dhe 1975-1980. Herën e dytë u orvat të arratisej, por u arrestua. Në 20 vjet të qëndrimit në Shqipëri, në burg dhe jashtë tij, nuk jetoi asnjë ditë lirie. Vuajti dënimet në Burrel, Rubik dhe Ballsh. Qëndroi në “qendrën e emigrantëve jugosllavë në Çermë”. Nazmiu na ka lënë një vepër të shkruar, “20 vjet në burgjet e Enver Hoxhës”, “Uegen”, Berat 1995, një libër me shumë informacion dhe që tregon dramën e vërtetë të shqiptarëve të Kosovës që bënë gabimin e jetës dhe erdhën në një regjim antikombëtar si ai që ishte vendosur në Shqipëri. E shkruan edhe vetë në libër për atë që hoqi në Shqipëri, kur thotë: “Për mua jeta e kishte humbur kuptimin, pa grua, pa fëmijë, pa shtëpi, pa pozitë shoqërore, pa stabilitet emocional, pa intimitet të theksuar, pa pasuri, pa afrimitet personal, pa shumëshka që jetën e bën jetë”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...