Xhafer Kananaj, “majori” që tregoi inteligjencien zero të Sigurimit të Shtetit

Hënë, 12 December 2022 19:24

Në moshën 92-vjeçare në Vlorë, u nda nga jeta Xhafer Kananaj, njeriu i cili i vetëm, në vitin 1960 vuri në lojë organet e Sigurimit të Shtetit në Shkodër dhe Durrës dhe pa dashje zbuloi nivelin e këtyre organeve. Në mars 1960, i nisur për t’u arratisur, Xhaferi u përfshi aksidentalisht në një rrethanë të pazakontë në jetën e tij dhe nisi lojën me gjithë shtetin. Në Shkodër një polic e pyeti: “A mos je i Sigurimit të Shtetit?”. Për të hequr çdo dyshim i tha po. E pyeti policin nga e njohu dhe ai me naivitet i tha “unë po nuk njoha njerëzit e Sigurimit kot sa ha bukën e shtetit”.

Xhaferi hoq fillimisht si kapiten. Më pas u bë “major”. Arriti të rrëzojë gjithë mitin e Sigurimit. Me një dokument fals të sajuar që pothuaj nuk e lexonte askush, kaloi gjithë ato nivele sigurie të shtetit komunist, në Shkodër dhe Durrës. Madje u fejua në atë atmosferë. Në plazhin e Durrësit, mori pjesë në një mbledhje me Ramiz Alinë, i cili porositi që mbanin lart vigjilencën. Siç u fut në këtë histori, edhe zbulimi ishte aksidental. Në Durrës e njohu një person. U arrestua më 25.8.1960. Nuk ia kaluan çështjen politike, pasi pasojat do binin mbi gjithë njerëzit që nuk e kishin njohur Xhaferin. Megjithatë u dënua dhe u internua. Historia e tij mbi sigurimsat syleshë tregohej vit pas viti. Ajo tregoi se çfarë nivelin ishin ata. Deri në fund të jetës, Xhaferi mbeti një antikomunist i vendosur dhe i qartë.

Në kohën kur u arrestua, ministri i punëve të Brendshme, Kadri Hazbiu, u dërgoi organeve të varësisë një material me 11 faqe, duke i kritikuar në mënyrën më të ashpër se si ua kishte hedhur një njeri i vetëm e pa asnjë përgatitje paraprake. Masat që u morën në atë kohë ishin:

-U nxorën në lirim, një major, 3 kapitenët dhe 1 nëntoger

-Iu ul grada 2 kapitenëve dhe një togeri

-U shkarkuan dhe transferuan me ulje, një kolonel, 3 nënkolonelë, një major dhe 3 kapitenë.

-Morën vërejtje paralajmërimi 3 kapitenë

-U çmobilizua gjithë efektiv i postës policisë së urës Baçallëkut të çmobilizohen.

-Iu shënua në biografi kryetarëve të degëve të punëve të brendshme në Shkodër dhe Durrës, Feçor Shehu dhe Kopi Niko.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...