Tensionohet situata/ Arabia izolon Katarin

Tuesday, 10 Prill 2018 15:45

Saoud al-Qahtani, këshilltari i Gjykatës së Mbretërisë Saudite, ka bërë me dije se Arabia do të ndërtojë një kanal detar përgjatë kufirit me Katarin në mënyrë që ta izolojë plotësisht këtë të fundit, duke e kthyer nga gadishull në ishull, pa lidhje tokësore me asnjë shtet tjetër.

Kjo nismë vjen pas një sërë bllokadash të tjera që Arabia Saudite, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe i bënë Dohas, kryeqytetit katarian, verën e kaluar.

Sipas raportimeve të mediave vendase kanali detar do të ndërtohet brënda 12 muajsh dhe gjatësia e tij do të jetë rreth 60 kilometra.

Tensionet midis Arabisë dhe Katarit erdhën si pasojë e kërkesave të vëndeve arabe ndaj këtij të fundit që të mbyllte televizionin Al-Jazeera dhe të ndërpriste mardhëniet diplomatike me Iranin.

Modifikuar më Tuesday, 10 Prill 2018 16:10

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Aktualitet

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së...

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Aktualitet

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Ministria e Shëndetësisë thekson se nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në vendin tonë, ndërsa i bën thirrje  personave që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të...

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Aktualitet

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Ka shkuar në 10 numri i personave që humbën jetën nga korona virusi në Itali, ndërsa deri më tani, numri i të infektuarve ka shkuar në 322. Sipas “La Republica”, persona...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!