Ky është shteti i vetëm që nuk ka internet

Premte, 26 Prill 2019 09:36

Një ndalesë totale për mediat sociale filloi në mars të vitit 2018 pasi reformat për kushtetutën hynë në fuqi. Reformat lejojnë presidentin e tanishëm të Çadit, Idriss Deby, që të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2033, kur të jetë 81 vjeç.

Shteti i Çadit tanimë ka hyrë në ditën e 365-të pa internet. Deby ka qenë në pushtet që nga viti 1990 dhe më parë kishte premtuar që do kufizonte mandatet e udhëheqësve në shtetin që ai drejton.

Shteti afrikan është i prekur shumë nga konfliktet. Shteti në Afrikën qendrore ka pasur një të kaluar të trazuar me shumë konflikte fetare dhe etnike, ngjarje që kanë shkaktuar luftëra civile në kohë të ndryshme që kur vendi fitoi pavarësinë nga Franca në vitin 1960.

Rënia e internetit ka ndikuar edhe në ekonominë e vendit pasi pengon shumë kompani. Konsiderohet që nga 15 milionë banorë që ka vendi, 6 milionë jetojnë në varfëri

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...

I intubuar dhe në gjendje kritike tek Infektivi, artisti ka nevojë urgjente për gjak

Politikë

I intubuar dhe në gjendje kritike tek Infektivi, artisti ka nevojë urgjente për gjak

  Artisti Arben Bajo ka nevojë urgjente për gjak të grupit A negativ të dikujt që ka kaluar koronavirusin. 53-vjeçari Bajo ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore në spital dhe i intubuar...