Rrëzohet statuja e Kristofor Kolumbit në Minneapolis, dhuratë e një emigranti italian

Premte, 12 June 2020 08:13

Turma njerëzish shkatërruan një statujë të Christopher Columbus në Minneapolis, të mërkurën. Statuja  që u skalit nga një emigrant italian dhe iu dha dhuratë qytetit nga italo-amerikanët e Minesota.

"Statuja prej bronzi, 10 këmbë e lartë, u tërhoq nga baza e saj e granitit nga disa duzina njerëz, të udhëhequr nga një aktivist amerikan me origjinë nga Minesota, njoftoi Reuters. Shkatërrimi i pronave, statujave  dhe objekteve të tjera vjen si pasojë e trazirave në qytetet amerikane, pas një valë protestash, që shëpërthyen për vdekjen e George Floyd. Disa nga rebelët me ngjyrë kanë filluar të rrëzojnë monumentet historike për të cilat ata konsiderojnë fyese.

Sipas një faqe në internet të qeverisë së Minneapolis, "Skulptura prej bronzi e gjatë prej 10 metrash e Christopher Columbus, iu kushtua atij në 12 tetor 1931 dhe u prezantua si një dhuratë nga italo-amerikanët e Minesota. Skulptura qëndronte në një bazë graniti të kuq, të zbukuruar me gdhendje e perla deti dhe peshqish në majë të sipërme dhe në të dy anët janë shqiponja me krahë të përhapur sipër sferave në formë globi.

Autori i saj ishte skulptori Carlo Brioschi dhe vepra u inaugurua më 12 tetor 1931. Pati përpjekje për restaurimin dhe ruajtjen e saj  në 1992.

Në vitin 2015, gazeta “MinnPost” raportoi se Brioschi "ishte një skulptor me origjinë italiane, i cili emigroi në Shtetet e Bashkuara në 1899 - së pari në New York, ku ai do të punonte në Stacionin e Madh Qendror, dhe më pas në Shën Pali 10 vite më vonë."

Shkatërrimi i statujës vjen pasi kryengritësit në Virxhinia të cilët gjithashtu rrëzuan një statujë të Christopher Columbus këtë javë.

“Daily Wire” raportoi:  Statuja e Christopher Columbus në Parkun Byrd u rrëzua rreth orës 9 pas mesnate, "pas një demonstrimi paqësor jashtë statujës për nder të indigjenëve". Statuja u hoq nga themelet e saj, u shkatërrua, dhe iu vu zjarri dhe në fund e hodhën në liqenin e afërt.

 Gjatë fundjavës, protestuesit në Richmond rrëzuan një statujë të Gjeneralit të Konfederatës Williams Carter Wickham, e cila kishte qëndruar në Parkun Monroe që nga viti 1891. Ajo statujë u rrëzua dhe një protestues raportohet se urinoi mbi të para se të ikte. Një tjetër statujë në Parkun Monroe është ende në këmbë.

Javën e kaluar, Gov. Ralph Northam (D-VA) njoftoi se ai i kishte drejtuar Departamentit të Shërbimeve të Qeverisë së Virxhinisë për të hequr një statujë ikonike të Gjeneralit të Konfederatës Robert E. Lee, të pozicionuar në mes të Richmond në tokën në pronësi të shtetit.

Të mërkurën në mbrëmje, kryengritësit shkatërruan një statujë të Konfederatës në Virxhinia dhe, ndërsa statuja po binte, ajo goditi një njeri në kokë që raportohet se shkaktoi lëndime të rënda.

Modifikuar më Premte, 12 June 2020 09:36

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...