Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Hënë, 24 June 2019 22:30

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me një seri vrasjesh politike dhe një tentativ grushti shteti e dështuar.  

Qeveria e kryesuar nga Abiy Ahmed ka pohuar se gjatë një konflikti të armatosur me forcat qeveritare, ka ndërruar jetë gjenerali Asamnew Tsige, i cili akuzohet nga qeveria e Adis Abebës për grusht shteti dhe revoltë në rajonin e Amharës. Vrasja e Tsige është vetëm kulmi i një jave që kanë parë vendin të shokuar nga atentati vdekjeprurës ndaj guvernatorit të Amharës dhe vrasjes së shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura, gjeneralit Mekonnen, i vrarë nga truproja e tij.

Kryeministri etiopian Abiy Ahmed

Nuk dihet ende nëse vrasja e gjeneralit rebel Tsige, i liruar vitin e kaluar nga burgu pas 9 vitesh sërish për akuzat puçiste, do ta normalizojë situatën apo do ta hedhë në kaos vendin afrikan më të populluar pas Nigerisë.

Gjenerali rebel Asamnew Tsige

Kryeministri Abiy ka tentuar reforma domethënëse ku veçohet paqja  e firmosur me armikun e përhershëm të Eritresë, një Parlament ku kuota për gratë arrin në 50%, por nuk ka arritur të ketë besnikërinë plotë të ushtrisë dhe të paktën 80 etnive të ndryshme që bashkëjetojnë me vështirësi, dhe i ka shpëtuar të paktën tre atentateve.

Etiopia ka zënë gjithmonë një vend të rëndësishëm dhe dominant në dinamikat e Afrikës verilindore, dhe një destabilizim i saj mund të kishte pasoja rajonale serioze.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!