Rreth 400 persona humbën jetën nga i nxehti

Premte, 09 August 2019 17:40

Të paktën 400 persona kanë humbur jetën në Holandë, si pasojë e të nxëhtit ekstrem në korrik, i cili mendohet se ka ndikuar në vdekjen e parakohshme.

Temperaturat arritën kulmin më 25 korrik dhe rezultuan vdekjeprurëse veçanërisht për moshat e treta. Edhe në Belgjikë mbi 100 veta kanë humbur jetën nga temperaturat e larta.

Ndërkohë sipas mediave holandeze vetëm në javën e tretë të korrikut në vend u regjistruan 2,964 vdekje në total.

Numri është 15 për qind më i lartë sesa në një javë normale vere. Agjencia holandeze e statistikave, interpreton pikërisht seme temperaturat ekstreme, duke marrë për bazë edhe të dhënat e ngjashme në vitin 2006, kur vendi sërish përjetoi disa valë vape mbytëse.

Ndërkohë më 25 korrik të këtij viti, në Holandë u shënua temperatura rekord prej afro 41 gradë Celsius.

Gjithashtu në një situatë të njëjtë për shkak të kushteve atmosferike u gjendën Gjermania dhe Belgjika, ndërsa Franca arriti ekstremin kombëtar prej 42.6 gradë Celsius.

I nxehti afrikan ka qenë veçanërisht vdekjeprurëse për moshat e treta, dhe rreth 300 holandezë që ndërruan jetë ishin të moshave mbi 80 vjeç.

Modifikuar më Premte, 09 August 2019 18:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!